"Kémügy": honnan származtak a fideszes képviselők információi?
A nemzetbiztonsági szolgálatok beszámolnak a nemzetbiztonsági bizottságnak, adnak egy írásbeli tájékoztatót és annak alapján az ellenzéki képviselők kérdeznek - mutatott rá az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának ellenzéki tagja a Magyar Televízió Napkelte című műsorában. Hozzátette: "amire irányultak a mi kérdéseink, az szerepelt ebben a beszámolóban, és arra kérdeztünk rá".
Korábbi sajtóhírek szerint Demeter Ervin a május 3-i bizottsági ülésen olyan kérdéseket tett fel, amelyek a "kémügy" "alapos ismeretéről" tanúskodtak. Tóth Károly, a testület szocialista alelnöke szerdán azt mondta a műsorban: május 3-án nem volt semmiféle nyilvánossága az anyagoknak, azokból azokat a kérdéseket feltenni nem lehetett. "Ez teljesen egyértelmű, ezért kérem önt, hogy vállalja ön is a 'C'-típusú ismételt átvilágítását és kiderül": volt-e ilyen kapcsolat vagy nem - fogalmazott Tóth Károly hozzátéve: "ha nem, akkor rendben, ha pedig volt, akkor tudatosan pártpolitikai célokra akarta felhasználni".
A Magyar Nemzet című napilap augusztus 22-én írt arról, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal leleplezett és "kiszorított" egy házaspárt, amely a román titkosszolgálatnak dolgozott. A magyar sajtó az akkor közölt szignó és adatok alapján Szatmári Tiborral, illetve feleségével, Szatmári Ildikóval azonosította a "kémházaspárt". A sajtóban megjelent híresztelések szerint intim kapcsolat volt Szatmári Ildikó, valamint egy volt és egy jelenlegi miniszter között.
A Nemzetbiztonsági Bizottság ellenzéki tagjai - egy internetes portál információi szerint - a keddi zárt ülésén meglehetősen zokon vették, hogy a Tóth András titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár által a Szatmári-ügyről készített összesítés főként a Fidesz érintettségét tárgyalta. Az Index információi szerint három fideszes képviselő, Révész Máriusz, Rogán Antal és Németh Zsolt szerepelt név szerint a Nemzetbiztonsági Bizottság ülésén tárgyalt államtitkári levélben.
A portál forrásai szerint az ellenzékiek szóvá tették, hogy a miniszterelnök által egy hete összehívott nemzetbiztonsági kabinet előtt tárgyalt titkosszolgálati anyagból készült összegzés leginkább a Fidesz érintettségére fókuszál, és kimaradt belőle például Magyar Bálint oktatási miniszter neve is. (MTI)