C típusú átvilágítás másodszor

Az ügy titkosságára való tekintettel konkrétumokat senki nem említett a nemzetbiztonsági bizottság tegnapi zárt ülése után. Mégis vannak arra utaló jelek, hogy alapos volt kedden megjelent hírünk, amely szerint a nemzetbiztonsági szakszolgálatok az úgynevezett Szatmári-ügyben fideszes politikusok érintettségét állapították meg.

Több mint négyórás zárt ülésen vitatta meg az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága azt a jelentést, amelyet a kormány nemzetbiztonsági kabinetje készített a Szatmári-ügyről. Az ülés után szűkszavúan nyilatkozó Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, a nemzetbiztonsági kabinet vezetője és Kövér László, a bizottság fideszes elnöke csak annyit árult el, hogy a kabinet és a nemzetbiztonsági szolgálatok tovább folytatják a tényfeltáró munkát, a bizottság annak lezárása után vagy új információk esetén tér csak vissza az ügyre.

Miként azt keddi lapszámunkban közöltük, értesüléseink szerint a nemzetbiztonsági szakszolgálatok az úgynevezett kémügyben arra jutottak, hogy Szatmári Tibor a román titkosszolgálat Magyarországra helyezett hírszerzőjének informátora volt. Szatmári az RMDSZ budapesti irodavezetőjeként dolgozott, felesége előbb az oktatási tárca, majd a Határon Túli Magyarok Hivatalának munkatársa volt. Az irodavezető - állítja a jelentés - a kettős népszavazás után került kapcsolatba a Fidesszel, a munkája során szerzett adatokat adott át nekik. A jelentés szerint ezt erősíti az a tény, hogy Kövér László és Demeter Ervin májusban a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának meghallgatásakor csakis államtitok jogosulatlan birtokában megfogalmazható kérdéseket tett föl. A nemzetbiztonsági szolgálatok birtokába került olyan információ is, amely szerint a Fidesz egyik vezető politikusa arra akarta rávenni Szatmárit, hogy vállaljon szerepet a kormány és néhány kormánytag lejáratásában, hírbe hozásában.

Juhász Ferenc tegnap nemmel válaszolt arra a kérdésre, igaz-e az, hogy a jelentésben csak fideszes politikusok szerepelnek. Bár ő ezt nem fogalmazta meg, minden bizonnyal arra utalt, hogy Szatmári Tibor feleségét hírbe hozták több kormánypárti politikussal. Kövér László azt közölte: sem megerősíteni, sem cáfolni nincs módjában lapunk információit.

Mindenesetre az, amit Juhász Ferenc hozzátett, megerősíteni látszik azt, amit a jelentésről, illetve az abban említett fideszes politikusokról írtunk. A honvédelmi miniszter azt mondta: két kérdést kell eldönteni. Jelesül azt, hogy mi a teendő, ha politikusok is érintettnek bizonyulnak nemzetbiztonsági vonulatú ügyekben, illetve miként kerülhető el, hogy a titkosszolgálatok által szerzett információk forogjanak a belpolitikában.

Kövér László a több mint négyórás vita hangneme kapcsán elmondta, hogy voltak "érdes hangú" ellenzéki hozzászólások, "ha egyetértettünk volna, nem vitatkozunk ennyit". Hozzáfűzte: a nézeteltérések megmaradtak a vita végén is. A bizottság elnöke egyetértett azzal az értékeléssel, hogy a közvélemény soha nem fogja megtudni, mi is történt valójában, mivel a nemzetbiztonsági kabinet, sőt maguk a szolgálatok sem tudják pontosan. A politikusok nem válaszoltak arra a kérdésre, hogy felmerült-e Magyarország biztonságát érintő titkok kiszivárgása.

A jelentés megvitatása miatt a nemzetbiztonsági bizottság a jövő hétre halasztotta a szolgálatok féléves tevékenységéről szóló beszámoló megvitatását.

Az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának szocialista képviselői kezdeményezik: a testület tagjai vállalják az újbóli C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzést, mert felmerült a lehetősége, hogy a tagok némelyike részt vállalt a kémügyben, információk kiszivárogtatásában. Tóth Károly (MSZP), a testület alelnöke hozzátette: egyúttal levélben fogja kérni Tóth Andrást, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkárt, vizsgálja meg, lehetőség van-e az ügyről készített összefoglaló jelentésének nyilvánosságra hozatalára.

Titokminiszterek - Kövér László (volt) és Tóth András (jelenlegi): kezet rá!
Titokminiszterek - Kövér László (volt) és Tóth András (jelenlegi): kezet rá!
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.