Jogerős ítélet szerint is szabálytalanul zártak ki munkáspárti vezetőket
A döntés szerint nem volt szabályos a parlamenten kívüli politikai erő idén június 4-i kongresszusának összehívása sem, ám a fórum érdemi tárgyalás nélkül utasította el a két politikus azon kérelmét, hogy mondja ki: nem tekinthető kongresszusnak a négy hónappal ezelőtti tanácskozás.
A két politikus kizárásával kapcsolatban az indoklás kiemelte: első körben nem a központi bizottságnak (KB), hanem saját alapszervezetüknek vagy az etikai bizottságnak kellett volna eljárnia, megjegyezve: a KB döntésében nyoma sem volt a fellebbezés lehetőségének.
A bíróság ezzel helyben hagyta a Fővárosi Bíróság első fokú döntését, amely megsemmisítette a Munkáspárt központi bizottságának idén március 12-én határozatát, mellyel Vajnai Attila alelnököt és Fratanolo János Baranya megyei elnököt kizárták a pártból, az érintettek által már akkor vitatott módon. A testület a döntést azzal indokolta, hogy a két volt vezető 2004 őszétől több alkalommal szembehelyezkedett határozataival, amelyeket nem csupán nem hajtottak végre, de agitáltak, szervezkedtek is ellenük.
"Ez az ítélet lehetővé teszi, hogy a Munkáspárt demokratikus úton megújítsa önmagát, ezzel növelve politikai befolyását és esélyeit a jövő évi választásokra" - mondta a jogerős ítélet kihirdetése után Vajnai Attila az MTI-nek.
Szavai szerint ehhez szükséges, hogy a törvénytelenül meghozott, a párt életét jelentősen befolyásoló határozatokat megsemmisítsék; hogy mely döntések hatályon kívül helyezését kérve fordulnak bírósághoz, azt közlése szerint később döntik el. A politikus a legjobb megoldásnak nevezve, hogy ha a törvénytelenségek elkövetői részt vennének "a szabályos 21. kongresszus" megszervezésében és lebonyolításában.
"Nem változtatunk a Munkáspárt politikáján!"
"Nem változtatunk a Munkáspárt politikáján!" - áll a parlamenten kívüli politikai erő elnöksége által hétfő délután kiadott közleményben, amely szerint "óriási támadás folyik a Munkáspárt ellen". "A Munkáspárt önálló indulása azt jelenti, hogy a tőkés rendszerben csalódott emberek közül nagyon sokan a mi pártunkat választják. Az MSZP éppen ezt akarja megakadályozni. A mai kiélezett erőviszonyok közepette az MSZP – egy jól szereplő Munkáspárt mellett - elveszítheti a választást. Egy rosszul szereplő vagy egyáltalán nem induló Munkáspárt mellett viszont nyerhet, és folytathatja dolgozó-ellenes politikáját" - olvasható az MTI-hez eljuttatott dokumentumban.
A közleményben az elnökség megerősíti: a Munkáspárt "a jövőben sem kíván a választásokon az MSZP-vel és semmilyen más párttal együttműködni. A 2006. évi választásokon önállóan indul", a párttagok "túlnyomó többsége változatlanul elítéli a Vajnai-vezette pártellenzék tevékenységét, amely az elmúlt egy évben rendkívül súlyos károkat okozott az egész Munkáspártnak és ma is veszélyezteti a párt választási indulását".
A dokumentum szerint "a Központi Bizottság rövidesen megvitatja a kialakult helyzetet, s mindent megtesz azért, hogy a párt kommunista többségének akarata érvényesüljön".
(MTI)