Saron időt nyert, de a béke nincs közelebb
Saron a jövőben is elhitetheti, hogy az izraeli megszállás megszűnt, miközben a valóságban nem így történik - nyilatkozta lapunknak Beilin, a baloldali, ellenzéki Meretz-Yahad pártszövetség elnöke a gázai kivonulásra utalva. Emlékeztetett rá: Saron egy interjúban bevallotta, a kivonulásról szóló tervbe is többek közt Genf miatt vágott bele. Rabbo és Beilin évek óta ül egymással szemben a tárgyalóasztalnál. Két éve viszont azért kampányolnak (egy palesztin és egy izraeli intézetet is létrehoztak emiatt), hogy a genfi kezdeményezést ne feledjék el.
- Nem hiszünk benne, hogy egyoldalú vagy részleges lépések békéhez vezetnének - mondja az exminiszter Rabbo, aki magát a Fatah "öregjei" közé sorolja. - A palesztin vezetés elkötelezett az átfogó békemegállapodás mellett. Az izraeli vezetés azonban nem hisz a konfliktust lezáró, végső megoldásban, kikerüli azt - egészíti ki Beilin. - Nem szabad hagyni, hogy a gázai kivonulás nyújtotta lehetőség elvesszen - figyelmeztet Rabbo. Rabbo szerint "nem szabad, hogy olyan marginális kérdések eltereljék a figyelmünket a végső megállapodásról, mint a Hamasz részvétele a parlamenti választásokon". Azt állítja, ez palesztin belügy .
- Az izraeli "megoldások" miatt a Hamasz csak megerősödött - teszi hozzá keserűen. Beilin kijelenti: Izrael dilemmája az, hogy ha megtiltják a Hamasz részvételét, akkor beavatkoznak egy másik hatalom dolgába. - Ha viszont megengedjük, legitimizáljuk ezt a "demokratikus" folyamatot, amelyben fegyveres csoportok vesznek részt. A nap folyamán kiderült, hogy a mára tervezett találkozó Saron kormányfő és Mahmud Abbasz palesztin elnök között elmarad.