Fidesz akcióról is szól a kémjelentés
A Népszabadság értesülései szerint a parlament nemzetbiztonsági bizottsága előtt Juhász Ferenc honvédelmi miniszter által ma ismertetendő jelentés az úgynevezett kémügyről azt állapítja meg, hogy annak keretében a Fidesz egyes politikusai próbáltak államtitkok és a nemzetbiztonsági szolgálatok felhasználásával lejárató akciót szervezni a magyar kormány ellen. A vizsgálat adatai szerint Szatmári Tibor egy külföldi titkosszolgálat Magyarországra helyezett hírszerzőjének informátoraként került a szolgálatok látókörébe.
A titkosszolgálatok által összeállított jelentés országot nem nevez meg, de az eddigi információk szerint nagy valószínűséggel Romániáról van szó. Szatmári az RMDSZ budapesti irodavezetője, felesége a magyar Oktatási Minisztérium, később a Határon Túli Magyarok Hivatalának munkatársa volt. Az irodavezető a tavaly decemberi kettős népszavazás után került volna szoros kapcsolatba a Fidesz egyes fontos politikusaival. Kormányzati és az RMDSZ-irodavezetőként végzett munkája során szerzett adatokat adott át nekik. A jelentés szerint erre vall az a tény, hogy májusban, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának parlamenti bizottsági meghallgatásán Demeter Ervin és Kövér László fideszes képviselők csakis államtitok jogosulatlan birtokában megfogalmazható kérdéseket tettek fel.
A nemzetbiztonsági szolgálatok nem rendelkeznek a kémkedés miatti eljárás megindítását megalapozó egyértelmű bizonyítékokkal, s egy ilyen ügy diplomáciai szempontból is aggályos lett volna. Ugyanakkor információszerzésre alkalmas pozícióikból kiszorították a Szatmári házaspárt. (Korábban a Magyar Nemzet informátorai említést tettek olyan, Romániában folyó perekről, amelyekben a román hatóságok csak Magyarországról beszerezhető, nem nyilvános kuratóriumi jegyzőkönyveket és magyar közigazgatási fejlécet viselő leltári íveket mutattak be állításaik igazolására.)
A nemzetbiztonsági szolgálatok a kiszorítást követően is folytatták a házaspár ellenőrzését. Ennek keretében került birtokukba olyan információ, amely szerint a Fidesz egyik ismert politikusa arra akarta rávenni Szatmárit, hogy vállaljon szerepet a kormány és néhány kormánytag lejáratásában, hírbe hozásában. Mint ismeretes, a román sajtóban államtitoknak minősülő lehallgatási jegyzőkönyvek is nyilvánosságra kerültek, ami miatt vizsgálat indult a titkosszolgálatoknál. A nemzetbiztonsági kabinet jelentésében az áll, hogy az eddigi megállapítások szerint a Fideszhez köthető körből juthatott külföldre a jegyzőkönyv, méghozzá azzal a céllal, hogy a hazai média idézhesse azt, így kerülve el az államtitok nyilvánosságra hozásának vádját.