Kuncze: Nem lépünk ki
=Kuncze Gábor tegnap nyílt levélben hozta Dávid Ibolya tudomására: az SZDSZ tagja marad a kormánynak. A közlést az MDF elnökének szintén nyilvános kérdése indokolta, amely azt tudakolta, hogy vajon része-e még a szabad demokrata párt a koalíciónak. Dávid politikai levelére a sorozatos koalíciós konfliktusok adtak alkalmat.
Az SZDSZ elnöke, Kuncze Gábor a héten, valóban szokatlan módon, nyílt levelet intézett vezető vállalkozókhoz, hogy támogassák az euró 2010-es bevezetését. Ezzel egyszersmind - ki nem mondva - azt is kérte, hassanak közre abban, hogy a kormányfő ne is számoljon az eurózónához való csatlakozás elhalasztásának lehetőségével. Gyurcsány Ferenc ugyanis nemrégiben arról beszélt, hogy az euró túl gyors bevezetése akár akadálya is lehet a modernizációnak. Ugyancsak ezen a héten lángolt fel a vita a kis iskolák ügyében is: Magyar Bálint oktatási miniszter hoszszú és fegyelmezett hallgatás után kimondta, nem fogadja el a miniszterelnök bejelentését, amely szerint a kistelepüléseken a tanulók számától függetlenül meg kell tartani az alsó tagozatokat. Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő a múlt héten a miniszterelnök által bejelentett nyugdíjkorrekciós javaslat kapcsán jelentette ki: az nem kormányálláspont, arról nem volt koalíciós egyeztetés, s egyébként is kérik, hogy az ígéretek mellett közöljék azt is, azok milyen forrásokból valósulnak meg.
Információink szerint a szabad demokratáknak legalább annyi gondjuk van a formával, mint a tartalmakkal. A nyugdíjkorrekció tervéről tudtak ugyan, de nem tárgyaltak még róla közösen, a szociális földosztásról szóló, szintén nemrégiben bejelentett tervről nem is értesültek korábban, a kis iskolák ügyében tárgyaltak, de szerintük abban állapodtak meg, hogy a kistérségi társulásokat és az ott folyó oktatást kell támogatni. Általában véve pedig a frakcióülésen már elhangzott, hogy a populista megoldásokhoz, fordulatokhoz semmiképpen nem szabad csendes morgással asszisztálni, hanem hangosan szólni kell. Elfogadják, hogy a választások közeledtével "barátságosabb arcot" kell vágni, de azt nem, hogy ennek jegyében a költségvetést szétzilálják.
Időről időre fellángol a vita az értékek szintjén a versenyképesség és a szolidaritás kérdéséről is. A múlt héten Kóka János gazdasági miniszter az MSZP választmányi ülésén arról beszélt, hogy a versenyképességet kell a középpontba helyezni, mire Szekeres Imre, a szocialista párt elnökhelyettese azonnal válaszolt: "szolidaritás és versenyképesség, ebben a sorrendben". Az SZDSZ elnöke hétfőn a parlamentben úgy fogalmazott: versenyképes gazdaság nélkül nem lesz szolidaritás, ezért ez a legjobb szociálpolitika.
Folyik az egészségügyi reform körüli belső vita. Ez amilyen megszokottnak tűnik, anynyira komolyan is kell venni: az SZDSZ ugyanis már bejelentette, hogy csak olyan koalícióra hajlandó 2006-ban, amely közös egészségügyi programon alapul. Tehát: több-biztosítós modell és magántőke bevonása. Mindez jelzi azonban azt is, hogy most már inkább koalíció utáni, azaz az új ciklusra irányított, mintsem jelenlegi koalíciós konfliktusok jelennek meg. Ebből adódóan Dávid Ibolya kérdése valóban irreleváns, hiszen erre a ciklusra vonatkozik.
A KÖSZ szerint nincs köszönet a költségvetésben
A szabad demokrata Wekler Ferenc által vezetett Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetsége (KÖSZ) tegnap közleményben jelezte: nem tudják elfogadni a költségvetési törvényt. Arra kérik a kormányt és az Országgyűlést, hogy tegye a községek, kistelepülések, kistérségek jövő évi finanszírozását legalább olyanná, mint amilyen az idei. A KÖSZ szerint az elvonások megakaszthatják a kistérségi együttműködést, a hatékony és magasabb színvonalú feladatellátást biztosító társulási rendszert. Úgy vélik, hogy jövőre 12-15 milliárd forint forráshiánnyal indulnak a községi önkormányzatok. (Tudósítónktól)