Leépítések után összevont osztályok
Százmilliós költségvetésük csaknem tizedét költik erre. A településen a kilencfős tantestületből két tanárt menesztettek, és a "maradék" iskolát is csak társulásban képesek fenntartani. Igaz, egykor száz diákjuk volt, ma negyven. A 850 lelkes községben ennél több gyerek van ugyan, de a szülők máshová járatják őket, mert a leépítések miatt csak összevont osztályokban tanulhatnak, amitől sokan idegenkednek.
A Veszprém megyei Köveskálon már iskola sincs, mert az intézményt részben a pénzhiány, részben személyi problémák miatt felszámolták - közölte Sebestyén Zoltán polgármester. A körjegyzőséghez tartozó községekből ötven diák még összejött volna, de ha a felsősöket úgyis Révfülöpre vagy Zánkára járatják, a kisebbeket is inkább oda íratták be. Pedig a kistelepülések rangját az intézmények adják, ezért is kár az iskoláért - véli Sebestyén. Ráadásul a gyerekekért még fizetniük is kell: fejenként évi 260 ezret fizetnek Révfülöpnek, 36-37 ezret Tapolcának. Ezt az alig több mint százmilliós költségvetésből kell kigazdálkodniuk.
A Nógrád megyei Mátramindszent polgármestere által mondottak Gyurcsány Ferencet erősítik. "A normatívák legfeljebb a költségek hetven százalékát fedezik" - mondja Molnár Gábor, aki hozzáteszi: a pénz - és a gyerek - annyira kevés, hogy a felső tagozatot már a szomszédos községgel közösen tartják fenn. Ezért ők is fontolóra vették, hogy felszámolják az iskolát, de a 95 gyerek szállításához legalább három busz kellene. Ezért inkább pályázatokkal próbálkoznak, és saját bevételekből teremtik elő az intézmény fenntartásához szükséges pénzt. Phare-pályázaton nyert 65 millióból átépítik az iskolát, amelyben nyelvi labor és számítástechnikai kabinet is lesz.