Iskolavita immár legfelső fokon

Magyar Bálint oktatási miniszter fölvette a Gyurcsány Ferenc által elé dobott kesztyűt, s tegnap kijelentette: "Pr-fogásból nem fogom a gyermekeket olyan iskolába kényszeríteni, ami nem jó nekik!"

Minden valószínűség szerint komoly feszültség keletkezik Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Magyar Bálint oktatási miniszter között. Az utóbbi néhány heti hallgatás után tegnap fölemelte a szavát a miniszterelnök által meghirdetett új iskolaprogram ellen. Gyurcsány Ferenc szeptember 22-én egy önkormányzati rendezvényen azt mondta: "Mára azt gondolja az Oktatási Minisztérium is, és az egész kormány is, hogy arrafelé kell mennie a magyar iskolarendszer átalakításának, hogy az alsó tagozatot, lényegében létszámfüggetlenül meg kell tartani, hogy a kisdiákoknak ne kelljen egyik faluból a másikba, egyik községből a másikba menniük. Ehhez át kell alakítani a normatívát..." Ez azt jelenti: minden településen, ahol iskola van, a gyermekek számától, az önkormányzat anyagi lehetőségeitől függetlenül meg kell őrizni az általános iskola alsó tagozatát. Ez épp az ellenkezője annak a programnak, amit eddig az oktatási tárca és a kormány hirdetett.

Tegnap Magyar Bálint újságírói kérdésekre válaszolva így reagált: "Jelentkezzen, aki olyan iskolába akarja járatni gyermekét, ahol csupán tíz diák tanul, nincs tornaterem, nincs elegendő szaktanár." Ő maga "a XXI. században, az internet világában" nem a tanyasi iskolákat tartja megfelelőnek, hanem a "gyermekek igényeit kielégítő" intézményeket, ahová "értelmes mennyiségű" diák jár. Magyar azt mondta: van olyan település, ahonnan nem lehet jól megközelíteni a szomszédos falvakat sem, így csak helyben tudnak iskolába járni a diákok. De például Kapolcs környékén több éve az egyik településen az óvoda működik, a másikon az alsó, a harmadikon pedig a felső tagozat. Évek óta kistérségi társulásban tartják fönn az intézményeket.

Magyar Bálint kijelentette: az a kérdés, hogy a kis iskolák körüli gondokat demagóg politikai csatározásokra használják-e föl, vagy a gyerekek érdekeit tartják szem előtt. Akármi történik is, én a gyerek érdekeit tartom elsődlegesnek - fogalmazott. Szerinte mindez nem pénz kérdése, s nem arról van szó, hogy ne tudnának többet fordítani ezekre az iskolákra. Arányosan már most is így tesznek. Az igazi kérdés az: megkaphatják-e a gyermekek a kis iskolákban is a minőségi oktatást. A válasza: nem.

Amikor a minisztertől megkérdeztük, mindebből hogy következik a kormányfő által bejelentett fordulat, azt válaszolta: ő továbbra is azt mondja, amit eddig. És pr-fogásként nem fogja a gyerekeket olyan iskolába kényszeríteni, ami nem jó nekik. Szerinte ugyanis, amikor a Fidesz a kis iskolák megtartása mellett kampányol, háttérbe szorítja a gyermekek érdekeit. Kérdésünkre, hogy akkor vajon maga a kormányfő is ezt teszi-e, anynyit mondott, tartja magát ahhoz, hogy mindig a gyerekek szempontjai az elsődlegesek.

A Fidesznek is vitája van a készülő oktatási költségvetéssel. A párt szakpolitikusa azt állítja, hogy számos kistelepülésen az iskolák bezárásával kell számolni, mert a kormány döntése nyomán ettől a tanévtől gyermekenként - kissé leegyszerűsítve fogalmazva - tízezer forintot vesznek el egyes intézményektől. Valójában ez a helyzet az új költségvetési évben megváltozik. A Fidesz azonban bejelentette, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, ha januártól valóban megszüntetik a nagyobb iskolák tízezer forintos kiegészítő támogatását. Tanév közben ugyanis ezt nem lehet megtenni.

Sió: A legkisebbek még rosszabbul járnak

A Fidesz oktatáspolitikusa szerint a legkisebb iskolák jövőre még kevesebb pénzt kapnak. A felére csökken ugyanis az 1100 főnél kisebb lélekszámú települések iskoláinak kiegészítő támogatása, a települések egy része pedig kiesik a támogatottak köréből. Sió László szerint a költségvetési törvény tervezete nem azt mutatja, hogy diákonként egységesen 25 ezer forintra nőne a kis iskolák támogatása, mint ahogy Arató Gergely oktatási államtitkár állította, ráadásul a kiegészítő támogatás legmagasabb összege az idén 50 ezer forint volt, nem pedig 25 ezer. Az idén a - 2999-3500 közötti lélekszámú - kistelepülések 12 500 forint kiegészítő támogatást kaptak diákonként. Ennek kétszerese jutott az 1100-2999 közötti lélekszámú településeknek, ahol pedig 1100-nál kevesebben laktak, a kiegészítő támogatás négyszerese járt.
Vagyis 50 ezer forint diákonként, ami jövőre 25 ezer forintra csökken.

A 25 ezer forint kiegészítést ráadásul

a 3000 feletti lélekszámú települések már nem kaphatják meg jövőre, holott az idén még - ha a lélekszámuk nem haladta meg a 3500-at - akkor 12 500 forinthoz jutottak. (V. A. D.)

Jövõre 196,5 milliárd forintra emelkedik a felsõoktatás támogatása, ami csaknem kilencszázalékos növekedést jelent - közölte tegnap Magyar Bálint oktatási miniszter a Budapesti Gazdasági Fõiskolán tartott rendkívüli kormányszóvivõi tájékoztatón. Ebbõ
Jövõre 196,5 milliárd forintra emelkedik a felsõoktatás támogatása, ami csaknem kilencszázalékos növekedést jelent - közölte tegnap Magyar Bálint oktatási miniszter a Budapesti Gazdasági Fõiskolán tartott rendkívüli kormányszóvivõi tájékoztatón. Ebbõ
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.