Kabul: új szerep a magyaroknak
Felvetésünkre, miszerint Magyarország komoly logisztikai, szállítási nehézségekbe ütközne ebben a feladatban, Tandar nagykövet azt mondta: akkor társuljon más államokkal, végül is számos példa van erre. A litvánok például vezetnek PRT-t, noha önerőből el sem jutottak volna légi úton Afganisztánba.
- A PRT-k mindenütt élvezik a helybéli lakosság támogatását, ugyanakkor segítenek is a területen a rend megszilárdításában. Ez tehát kétirányú folyamat - fűzte hozzá érvként a nagykövet.
A PRT-k a hosszabb ideje NATO-parancsnokság alatt működő nemzetközi erőkhöz (ISAF) kapcsolódó műveletek. Jelenleg kilenc ilyen működik, részben a főváros, Kabul környékén, részben pedig az északi és a nyugati országrészben. Két pilléren: a katonain és a polgárin nyugszanak. Az utóbbi részében civil szervezetek vesznek részt, és segítik a helyi lakosságot a mindennapi élet normalizálásában. Az egyik legfontosabb ilyen tevékenység az elképesztő mértékű ópiumtermesztésről való áttérés alternatív művelésre.
A NATO védelmi minisztereinek legutóbbi, berlini találkozóján körvonalazódott, hogy az ISAF - mintegy kilencezer katonát lekötő - műveleteit kiterjesztik (feltehetően jövőre) a veszélyesebbnek tartott keleti és déli országrészekre. Most Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár bejelentette: ebben az esetben hatezer fővel bővítik az ISAF-kontingenst, főleg brit, holland és kanadai katonákkal.
Mindez összefüggésben van azzal, hogy az amerikaiak lassan, de biztosan hátrálnának ki Afganisztánból. Egyelőre ők vezetik az ISAF-nál is jelentősebb Tartós Szabadság műveletet (OEF), amely hagyományos harci tevékenységet lát el, a többi között Oszama bin Laden terroristavezér kézre kerítése és a tálib ellenállás felmorzsolása a feladata. Elvi egyetértés van a szövetségen belül az ISAF és OEF minél jobb "közelítéséről", de arról nem, amit az Egyesült Államok szeretne: a NATO ténylegesen vegye át az OEF parancsnokságát.
Francia, holland, német és török részről biztonsági aggályokat hangoztatnak. Tandar nagykövet szerint mindenesetre a PRT-k környékén általában nyugalom van, a legnagyobb harci veszélyt az elaknásítás jelenti.
Jelenleg mintegy 150 magyar katona, egy könnyűgyalogos század szolgál Afganisztánban, nem beszélve a NATO-beosztásban lévő törzstisztekről.