EU-amnesztia a csontos marhahúsnak
Ez persze a gourmand (falánk) verziója, egy gourmet (ínyenc) egészen máshogy fogalmazna. A pusztító kergemarhakór miatt öt éve elrendelt EU-tilalom ugyanis az egy évesnél idősebb szarvasmarhák esetében írta elő, hogy kiemelt fertőzésveszélyt jelentő szövettartalma miatt a gerincoszlopot el kell távolítani a húsról. Ezért aztán az éttermi kínálatból menesztették a telefonkönyv vastagságú firenzeit, sokan viszont áttértek arra, hogy kisborjakból készítik a T-bone steak-et. Mármint kivéve a gourmand-okat, akik ennek ízvilágával korántsem voltak megelégedve…
Az évek során elvégzett 41 millió laboratóriumi teszt (!) után meghirdetett tegnapi EU-amnesztia lényege: a fenti előírás korhatárát felemelték 24 hónapra. Ez lényegében teljes áttörést jelent, hiszen a csontos marhahúst egy évnél idősebb, de két évnél fiatalabb állatokból nyerik. – Nem egykönnyen meghozott döntés ez – fogalmazott Markosz Kiprianu, az illetékes EU-biztos, aki az Európai Bizottság nevében előterjesztette a javaslatot a tagállamoknak. Ezzel jelezte: a nagyobb politikai kockázat mindig az engedélyezésben, nem pedig a tiltásban rejlik.
Pedig a tudósok szerint lényegében biztosra mehet: az EFSA, az EU Élelmiszerbiztonsági Hatósága úgy véli, a korhatárt majdhogynem 30 hónapra is fel lehetett volna emelni. 2001 óta ugyanis egyetlen kergemarhakór-megbetegedést sem jegyeztek fel a 30 hónaposnál fiatalabb állatoknál, s a 30-35 hónaposoknál is csak négyet.
A csontos marhahús rajongói tehát visszakapják kedvenc ételüket, miközben Brüsszelben mindenki abban reménykedik: a szárnyasok imádóitól nem kell majd elvenni semmit. Azaz: a marhák emlékezetes kényszervágása nem ismétlődik meg a baromfiknál, a madárinfluenza távol marad Európától…
Brüsszel, 2005. október