Az ENSZ elutasítja az illegális bevándorlók elleni elnyomó intézkedéseket
A nemzetközi migrációkkal foglalkozó ENSZ-bizottság jelentése elismeri az államok szuverén jogát a nem engedélyezett belépések megakadályozására. Ugyanakkor leszögezi: az illegális bevándorlás kérdésének csupán korlátozó megközelítése nem kívánatos és nem is megvalósítható, ezzel szemben veszélyeztetheti a bevándorlók és menekültek jogait. El kell ismerni és támogatni kell a bevándorlók jogait a fejlődésben és a szegénység elleni harcban - hangsúlyozza a dokumentum, emlékeztetve arra, hogy az az összeg, amit a vendégmunkások hazaküldenek a szegény országokba, bőven meghaladják az évi 150 milliárd dollárt, és ez háromszorosa a hivatalos fejlesztési segélyeknek.
A jelentés felszólítja a világszervezet tagállamait, hogy fogjanak össze az illegális bevándorlás elleni harcban, egyúttal arra is, hogy "hatékonyan integrálják" a szabályos körülmények között érkezett bevándorlókat a befogadó társadalmakba.
Az elmúlt harminc évben a bevándorlók száma 75 millióról 200 millióra nőtt, amely a Föld lakossága 3 százalékának, illetve Brazília lakosságának felel meg. Ezen kívül még mintegy 2,5-4 millió illegális bevándorlóval számolnak évente, olyanokkal, akik engedély nélkül lépnek át országhatárokat.
A jelentés azt jósolja, hogy a nemzetközi migráció a közeljövőben növekedni fog, sőt, felgyorsulása is várható, mivel továbbra is nő az egyenlőtlenség a világ különböző részei között a fejlődés, a demográfia és a demokrácia terén. Éppen ezért van szükség egy világméretű, széles akciókeretre a tagállamok bevándorlási politikájához. "A migrációs kérdéseket nem lehet megközelíteni elszigetelt módon" - figyelmeztet a dokumentum, amely javasolja: hozzanak létre egy koordinációs szervet a menekültügyi főbiztosság, az ENSZ-en kívüli Nemzetközi Migrációs Szervezet és a civil szervezetek között.
A bizottságot 2003 végén nevezte ki Kofi Annan ENSZ-főtitkár 19 független személyiség részvételével. A jelentést szerdán kapja meg a főtitkár és ő dönt e munka folytatásáról, illetve arról, milyen dokumentumot terjesztenwk végül 2006 októberében a tagállamok elé.
(MTI/AFP)