Hillerrel, majd Orbánnal tárgyalt a szerb elnök
Az MSZP abban érdekelt, hogy Szerbia és Magyarország jó szomszédként éljen egymás mellett, ennek azonban meghatározó feltétele a Vajdaságban élő magyarok biztonságának garantálása; ezt Hiller István pártelnök mondta kedden Budapesten újságíróknak.
- Tapasztalataim szerint Boris Tadic elkötelezett abban, hogy a vajdasági magyarok biztonságban legyenek, életkörülményük stabil legyen - közölte Hiller István, miután megbeszélést folytatott a hivatalos látogatáson Magyarországon tartózkodó szerb elnökkel.
Az MSZP elnöke arra kérte Boris Tadicot, hogy ez az elkötelezettség a gyakorlati politikában, a hétköznapokban is érvényesüljön. Megjegyezte, hogy az incidensek lezárása érdekében az MSZP, mint Közép-Európa legerősebb baloldali pártja kész nemzetközi kapcsolatai segítségével fellépni.
"Itt most azonban a szerbiai politikának kell lépni. Lássuk, hogy a korábbi incidensek kivizsgálása és bírósági lezárása megtörténik és a helyzet minden tekintetben normalizálódik" - fogalmazott a szocialista politikus. Hiller István elmondta, hogy még a nap folyamán Brüsszelbe utazik, ahol találkozik az Európai Szocialisták Pártjának vezetőivel, Kovács László adóügyi biztossal, valamint az Európai Parlament kilencfős magyar szocialista csapatával.
"Nyilvánvaló, hogy a megbeszéléseken a vajdasági magyarok helyzete is szóba kerül. Helyzetük jobbítása érdekében az MSZP EP-képviselői többször felszólaltak az elmúlt időszakban" - közölte Hiller István. Szerinte a magyar-szerb kapcsolatok erősítésében a szerbiai magyar befektetések is komoly hozzájárulást jelenthetnek.
A találkozón a szocialista pártelnök üdvözölte, hogy az EU hétfői döntése értelmében tárgyalások kezdődnek az unió és Szerbia-Montenegró között a társulási egyezményről. Boris Tadic szabadkai és belgrádi sétára hívta meg Hiller Istvánt. Az MSZP vezetője reményét fejezte ki, hogy a későbbiekben bármely szerb és bármely magyar biztonságban és jó érzéssel tehet ilyen sétát bármely szerbiai városban.
Orbán: európai ügy a vajdasági magyarok helyzete
Arra kértem a szerb elnököt, vesse latba tekintélyét annak érdekében, hogy az emberi jogok és a jogállami normák érvényesüljenek a Vajdaságban - mondta a Fidesz elnöke újságíróknak, miután kedden Budapesten megbeszélést folytatott Boris Tadic szerb elnökkel.
"Az EU-tagság feltétele, hogy a csatlakozni kívánó országok betartsák az emberi jogokat és a jogállami normákat. (...) Ez nemcsak magyar, hanem európai ügy, a vajdasági magyarok az Európai Uniónak is kisebbségei" - fogalmazott Orbán Viktor. A Fidesz elnöke és Szerbia köztársasági elnöke a találkozón egyaránt biztatónak értékelte, hogy megindulnak a csatlakozási tárgyalások Horvátországgal. Orbán Viktor szerint a horvát EU-tagság jó példa, húzóerő lehet Szerbia számára is.
Orbán Viktor hangsúlyozta: nem akarnak beavatkozni szerb belpolitikai kérdésekbe, de némi aggodalommal tölti el Magyarországot, hogy Szerbiában a radikális pártok egyre jobban erősödnek. "Érdekeltek vagyunk az európai integrációt előtérbe helyező, az EU-val együttműködni akaró, a nemzeti konfliktusokat nem erőből, hanem megegyezéssel megoldani akaró politikai erők sikerében Szerbiában" - közölte Orbán Viktor. Hozzátette: a tendencia szerinte jelenleg más irányú, és ügyelni kell arra, hogy mi történik a szomszédainknál.
A Fidesz elnöke helyeslően megjegyezte: Szerbiában nem lehet valaki elnök, vagy miniszterelnök, ha nem antikommunista, és a közvéleményben világosan elválasztják azok megítélését, akik rendszerváltók voltak, illetve azokét, akik nem. Kiemelte: a Fidesznek a múltra és a jövőre vonatkozóan egyaránt könnyű együttműködnie a szerb szociáldemokratákkal, így Boris Tadiccsal is. Kérdésre válaszolva Orbán Viktor azt mondta, Magyarország, ezen belül a kormány, valamint az Európai Néppártban a Fidesz és az európai szocialistáknál az MSZP is aktív volt a horvát EU-csatlakozás megkezdése ügyében.
"Kellett hozzá a magyar miniszterelnök is, aki több alkalommal kellő súllyal vetette fel a horvát tagságot" - fűzte hozzá Orbán Viktor. (MTI)