Széles Gábor lapot kér

Tévét indított, majd rögvest egy másikban is gondolkodik Széles Gábor, aki a Magyar Hírlapot is megvette. A becslések szerint ötvenmilliárd forintos vagyonú, a Gyáriparosok Országos Szövetsége élén álló Szélesnek nincsenek politikai ambíciói, de szeretné, hogy a kormány figyeljen a véleményére.

- Növekedett-e a politikai érdeklődés ön iránt, amióta médiabirodalom építésébe kezdett?

- A birodalom túlzás, médiacentrumot akarunk létrehozni. Egyelőre nem jelentkeztek nálam sem jobbról, sem baloldalról, de annak örülök, hogy a miniszterek és az ellenzék vezetői elfogadják a meghívásunkat a műsorainkba.

- Miért vágott bele?

- Ez egyrészt újfajta kihívás számomra, olyan, amilyen annak idején a műszaki terület volt. A másik ok, hogy a gyerekeim művészemberek, aligha várhatom el tőlük, hogy ipari vállalkozók legyenek. Ezzel pedig olyan örökséget kapnak, amellyel szívesen foglalkoznak.

- Miért, mit csinálnak az "örökösök"?

- A nagyobbik lányom cum laudéval végezte el a Zeneakadémiát, ott is dolgozik. A férje színész, és elvégezte a rendezői szakot is, így közel áll hozzá a tévézés. Ő lett az Echo TV elnöke, s részt vesz kulturális műsorok készítésében is. A kisebbik lányom az Iparművészetit végezte el, animációval és háromdimenziós grafikával foglalkozik. Ő sem áll tehát távol a tévézéstől.

- Puszta ajándéknál ez azért komolyabb beruházásnak tűnik.

- Cégem, a Műszertechnika az épület megvásárlására és felújítására csaknem egymilliárdot költött. Az Echo alaptőkéje ötszázmillió, az életmód Vital tévéé 70 millió, a Magyar Hírlap pedig százmillió forintos hitelt kapott. Ez így együtt valóban közelít a kétmilliárdhoz, de van egy harmadik szempont is. Kevesen tudják, hogy annak idején nem műszaki embernek készültem. Magyar-orosz szakra jelentkeztem az ELTE-re, de "hely hiányában" nem vettek fel. Ez azt jelentette, hogy nem feleltem meg a politikai követelményeknek. Így kerültem műszaki területre, ahol végül kiváló eredménnyel védtem meg a diplomámat. Van tehát bennem kielégítetlen szenvedély.

- Mennyire foglalkozik az Echo TV és a Magyar Hírlap napi ügyeivel?

- A vállalataimnál kezdetben mindig részt veszek a napi feladatok megoldásában, majd ahogy stabilizálódik a helyzet, inkább csak a közép- és hosszú távú stratégiával foglalkozom. Így van ez az Echónál és a Magyar Hírlapnál is. Volt több értekezlet is, ahol jeleztem, hogy a lap liberális szellemiségén eszem ágában sincs változtatni, sőt sokkal keményebb liberális lapot fogunk készíteni, de a jobb- és a baloldal véleményének is meg kell jelennie.

- A nagy tévék lehalásszák a hirdetési piac 90 százalékát, így nem tűnik jó üzletnek a televíziózás.

- Nem ebből kell kiindulni. A két nagynál az átlagos forgalom 25-30 milliárd forint, ehhez tartozik átlagban az évi másfél milliárdos nyereség. Ha megnézzük, mennyi tőkével alapították őket, akkor a megtérülési mutatójuk nagyon jó. Lehet, hogy kevesebb embert vonzanak a tematikus csatornák, de a műsoraik is kisebb költséggel készülnek. Ha egy kis csatornánál beruházok 500 milliót, ehhez pedig 150 milliós nyereséget tervezek, akkor a befektetés három-négy év alatt megtérül. Egy autópálya esetében ez 15-20 év. Remélem, hogy ezt egyre többen ismerik fel. A magyar média minőségi fejlesztéséhez ugyanis erre van szükség.

- Vagyis mégsem csak az "örökségről" és az úri passzióról lenne szó?

- Üzletileg is átgondoltam mindent. A digitális televíziózás új korszakot hoz, látványos és gyors változások kezdődnek. Nem is csatornák, hanem műsorok versenyeznek majd, a reklámpercek értéke pedig a rákattintásoktól függ. Ráadásul egy kiépített bázison könnyen indítható újabb csatorna.

- Nem arról van szó, hogy hiányzott önnek a nyilvánosság?

- Szerepeltem én épp eleget az elmúlt 24 évben.

- Az sem állja meg a helyét, hogy lépést akart tartani a másik két ismert nagyvállalkozóval, Demján Sándorral és Csányi Sándorral?

- Nem. Abban persze lehet valami, hogy a nagyvállalkozók eljutottak már oda, hogy úgy érzik, megvan mindenük, és elkezdenek a hobbi szintjén valamivel foglalkozni.

- És a politikai ambíciók?

- Ma már nincsenek.

- A pártpolitikát távol tarthatja magától, de a közéleti érdeklődését azért jól mutatja a médiaberuházás.

- Egyetlen szerepet tartok fontosnak, ami többé-kevésbé eddig is működött, és ami a két világháború között is jellemző volt a GYOSZ vezetőjére. Akkor - függetlenül attól, hogy azonos politikai nézeteket vallottak-e, vagy sem - a kormányzó meghívta az elnököt kártyázni, és meghallgatta a véleményét a gazdaságról. Szeretném, ha a mindenkori kormány kíváncsi lenne a véleményünkre. Ha az ember mögött komolyabb médiatámogatás van, akkor nyilvánvalóan gyakrabban fordulnak hozzá. Ez untig elég.

Széles médiacentrumot épít
Széles médiacentrumot épít
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.