Rendet tenni az utakon

Hetvenen vesztették életüket az idén közlekedési balesetben Bács-Kiskun megye útjain. A rendőrség mindent megpróbál a megelőzés érdekében - ezért szerepeltek valódi rendőrök, mentők és halottszállítók a több mint ezer fiatal előtt eljátszott élethű baleseti bemutatóban.

Bács-Kiskun megyében már-már igyekeznek a rendőrök bevetni minden eszközt azért, hogy csökkenjen a balesetek száma. Az utakon folyamatosak a razziák, a traffipaxok mellett egy kiszuperált rendőrautóra is szereltek fel olyan dobozt, amely hasonlít az igazi sebességmérőre - ennek láttán a sofőrök rendszerint a fékre lépnek. Az utak mentén a halálos balesetek helyszíneire azért állítottak emléktáblákat, hátha azok is lassításra késztetnek néhány autóst.

Baleset-megelőzési akciókat szervezni hálátlan feladat. Egyrészt a közlekedési rendőröket senki sem szereti, másrészt arról nincs kimutatás, hogy adott időszakban hányan nem haltak meg vagy mennyien nem váltak rokkanttá azért, mert megfogadták az intelmeket, esetleg a bírságtól való félelmükben bekötötték a biztonsági övet.

A legújabb kezdeményezés a fiatalokat szólítja meg: eljátszszák számukra, mi történik egy baleset után. A valósághű előadást a napokban több mint ezer diák látta a kecskeméti stadionban: a történet szerint diszkóból gépkocsival hazafelé tartó részeg fiatalok kocsiját egyik drogos barátjuk vezeti, emiatt frontálisan ütköznek egy szabályosan közlekedő másik autóval. A bódult sofőr egyetlen karcolás nélkül száll ki az autóból, ám a másik gépkocsiban egy testvérpár súlyosan megsérül: az anyósülésen utazó 16 éves lány életét nem tudják megmenteni.

A diákokat szemmel láthatóan meglepte, amikor igazi mentőautó, majd rendőrkocsi kanyarodott be az udvarra szirénázva, valóságos tűzoltók szaladtak a helyszínre, és szedték feszítő-vágóval darabokra az egyik gépkocsit, hogy kiszabadítsák a benne rekedt áldozatot. A 17-18 éves középiskolások egy része ugyanakkor kritikusan fogadta az előadást. Szájbarágósnak tartották a kommentárokat, jót szórakoztak az infúziót bekötő mentősökön, a halott lány szüleit alakító pár zokogásáról pedig viccek jutottak az eszükbe. Kifogásolták a hangosítást, néhányuk szerint a színészi játék nem volt elég meggyőző, mások inkább az öccsüket küldték volna el a "mókára".

Az előadás vége felé azonban még a nagyhangúak is halkabbra fogták. Arra ők sem számítottak, hogy a történetben elhunyt lányért valódi hullaszállítók jönnek, akik koporsóba teszik, majd egy igazi halottaskocsival elviszik az áldozatot a sportpályáról. A szimuláció után a lelátóról lefelé tartó fiatalok közül többen - főleg lányok - azt mondták: kiborították őket a látottak. A szervezők nem titkolt célja éppen ez volt: minél több iskolásnak álmatlan éjszakát okozni, hogy a történtek hosszú távon nyomot hagyjanak bennük.

Rendet kell tenni az utakon! - ez volt a címe annak a közleménynek, amelyet a napokban adott ki a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság. A megfogalmazás azt sugallja, amit az autósok zöme tapasztalatból tud: az utakon rendetlenség van. Ebben az évben szeptember közepéig csaknem hatszáz közlekedési baleset történt Bács-Kiskun megyében. Ez ugyan majdnem nyolcvannal kevesebb, mint tavaly ugyanezen időszak alatt, ám a súlyos sérültek száma nem csökkent, a halottaké pedig nőtt: tavaly az ősz beálltáig hatvannégy ember vesztette életét, idén eddig hetven - egyetlen megyében a tizenkilencből.

Élethû szimuláció a sportpályán: józanságra intõ sokkolás
Élethû szimuláció a sportpályán: józanságra intõ sokkolás
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.