Rózsaszín Lánchídon az emlőrák ellen
Politikusnők, politikusfeleségek, üzletasszonyok, színésznők és más ismert közéleti személyiségek mellett az idén 51 polgármesternő is kapcsolódott az Egészség hídja rendezvényeihez, az emlőrák elleni összefogáshoz. A 2002-ben indított kampány célja, hogy elfogadtassa a magyar társadalommal is: a korai stádiumban felismert mellrák gyógyítható, ezért mindent meg kell tenni azért, hogy időben diagnosztizálják a bajt. Egyszerűbben: tessék elmenni a szűrővizsgálatokra.
Tegnap este az Egészség hídján - a Lánchídon - átment a magyar miniszterelnök Gyurcsány Ferenc és felesége, Dobrev Klára az Amerikai Egyesült Államok jelenlegi nagykövete, George Herbert Walker és elődje, a mozgalmat alapító Nancy Brinker. Még ha személyesen nem is jelentek meg, fővédnökséget vállaltak az eseményen a volt kormányfők feleségei: Antall Józsefné, Boross Péterné, Horn Gyuláné, Lévai Anikó, Medgyessyné Csaplár Katalin.
Ma Magyarországon a nőket a rosszindulatú daganatos megbetegedések közül leginkább a mellrák veszélyezteti. Tavaly 2316 életet követelt ez a betegség. A kockázatcsökkentés legfontosabb eszköze a 45-65 év közötti korban a kétévenkénti rendszeres szűrés. Erre 2002 januárja óta több mint kétmillió nőt hívtak be, s az invitálásnak az érintettek hatvan százaléka tett eleget. Ha a mellrákot a legkorábbi stádiumban észlelik, a betegek túlélési esélye kilencven százalék. Az idén kampány indult a 45 évesnél fiatalabb, elsősorban a harmincas éveikben járó nők védelmében is.
Annak ellenére, hogy fiatalabb korban az emlőrák kialakulásának gyakorisága is alacsonyabb, az évente új esetként regisztrált hat-nyolcezer emlőrákos nő öt százaléka a fiatalabb korosztályból kerül ki - tudtuk meg Nagykálnai Tamástól, a Magyar Szenológiai Társaság elnökétől. Erre a korcsoportra ugyanis az agresszív, a terápiára kevésbé érzékeny daganattípusok a jellemzők, ezért itt a legfontosabb a korai felismerés. Nehezíti ezt, hogy a közhiedelem szerint az emlőrák nem a fiatalok betegsége, sem a betegben, sem a környezetében, sőt gyakran az orvosokban sem merül fel a daganat gyanúja. A szakorvosok ezért arra kérik az érintett korosztályt, hogy maguk is kérjék a szűrővizsgálatot, ami bárki számára elérhető.
Ungár Tamás, a Magyar Nőgyógyászati Társaság elnöke ezen belül arra figyelmeztet: hibás bármilyen önvizsgálatra buzdító kampány, annak szűrési hatékonyságát ugyanis egyetlen szakmai vizsgálat sem igazolta. A főorvos szerint kizárólag a mammográfiás szűrésekről szabad mindenütt beszélni, mert az önvizsgálat akár káros is lehet: sokakat ugyanis megnyugtathat az a tudat, hogy ők ezzel mindent megtettek egészségükért, s nem mennek más, valóban hatékony vizsgálatokra. A hazai adatok szerint a kötelező szűrést megelőzően a megbetegedések 80-90 százalékát maguk a nők észlelték, sokszor azonban túl későn.
Az elkövetkező napokban Borsod megyében, illetve Kecskeméten, Tatabányán, Baján figyelmeztetnek a betegség elleni küzdelemre.