Labdába rúgnak a muzulmán nők

Ahogy szerte a világon, a labdarúgás a muzulmán világban is menekülés a mindennapokból, a korlátokból, a szegénységből. A muzulmán nőknek pedig különösen ígéretes lehetőséget nyújt: a társadalomban számukra meg nem engedett versenyszellemet, fizikai küzdelmet, győzni akarást próbálhatják ki a gyepen.

A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) előírása szerint a tagszövetségeknek juttatott évi pénzösszeg 10 százalékát a női futballra kell költeni az adott országban. Emiatt a múlt héten, történetében először Pakisztán - a világ második legnagyobb muzulmán állama - női labdarúgó-bajnokságot szervezett nyolc csapat részvételével.

A hatnapos pakisztáni bajnokságon a vallási előírásoknak megfelelően a nők bő nadrágban, hosszú ujjú pólóban futottak ki a pályára. A csapatoknál csupán egy férfi edzőt engedélyeztek, és a meccseket férfiak nem nézhették meg. Bár Pakisztánban női krikettcsapat is van, a vallási szabályok miatt nem könnyű hivatásként sportolni. Pár hónapja szélsőségesek futókra támadtak egy vegyes nemű maratoni futóversenyen. Pakisztánt az elmúlt három olimpián egyetlen nő képviselte.

A foci társadalmi vitát indított Iránban is. A perzsa országban rendkívül népszerű sportot jó ideig csak férfiak nézhették a stadionokban. Az iráni elnökválasztáson kampánytémaként szerepelt, hogy nők is ülhessenek a lelátókon. Az egyik első ilyen meccs a nyáron volt: az iráni férfiválogatott Észak-Korea ellen játszott. A húsz női szurkolót a koreai drukkerek közé ültették, hogy ne érintkezzenek iráni férfiakkal. A befolyásos konzervatív politikus, Akbar Hasemi Rafszandzsani a női szurkolók részvétele mellett érvelt a kampányában.

A politikai elit tagja talán nem csak a reformérzelmű választók miatt szorgalmazta a nők jelenlétét a stadionokban. Rafszandzsani lánya, Faizah Hasemi vezeti a Női Sport Iszlám Szövetsége nevű szervezetet, melynek célja javítani a nők sportolási lehetőségein és egészségén, továbbá fejleszteni a sportkultúrát, hogy minél több muzulmán nő vehessen részt nemzeti és nemzetközi versenyeken. Az öltözési szabályok miatt iráni nők nemzetközi versenyen csak lövészet és íjászat sportágakban szerepelhetnek. Hasemi szervezete tárgyalásokat folytat a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal, hogy engedélyezzék az iszlám viseletbe öltözött női versenyzők részvételét dzsudóban, karatéban és taekwondóban.

Mivel a muzulmán nők kiszorulnak a nemzetközi versenyekből, a Női Sport Iszlám Szövetsége immár negyedszerre rendezte meg Iránban a Muzulmán Nők Játékát, mely a héten ért véget. 27 muzulmán országból érkezett csapat, és 8 nem muzulmán ország csapata utazott Teheránba, hogy 18 versenyszámban mérjék össze tudásukat. Itt nem voltak férfi nézők vagy tévékamerák. Az 1700 versenyző között idén egy amerikai futó is megjelent. Nagy-Britanniából labdarúgócsapat érkezett a megmérettetésre.

A játékok megszervezése azonban több akadályba ütközik az országot vezető keményvonalasok miatt. Sem az engedélyek beszerzése, sem a pénz összegyűjtése nem könnyű feladat. A DPA hírügynökség beszámolója szerint a játékok férfi ellenzői többek közt azzal érvelnek, hogy a versenyeknek nincs értelmük, mert az eredményeket (hivatalos, férfi bíró és tévékamerák hiánya miatt) senki sem rögzíti. - A legnagyobb kívánságom, hogy egyenlőség legyen férfiak és nők között - árulta el Faizah Hasemi újságíróknak. Abban bízik, hogy a sport segít átlépni a határokat - legyenek azok fizikai vagy társadalmi határok.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.