Vizsga - csak névre szóló számlával

Az évi több tízmillió forintos kár miatt egyre gyakrabban tesznek feljelentést kiadók az egyetemi jegyzetek sokszorosítására szakosodott fénymásolók ellen. Komoly összegtől esnek el a tankönyvszerző oktatók is, akik ez ellen helyenként sajátos módszereket választanak.

Csak az mehet vizsgázni, aki bemutatja a tanár által írt tankönyv eredeti példányát, és a saját nevére szóló, a vásárlást igazoló számlamásolatot. Erről a több oktató által is alkalmazott - egyébként jogellenes - vizsgáztatási gyakorlatról szegedi főiskolások meséltek lapunknak. A tanárok így próbálják megvédeni szerzői jogaikat, miután egyre több, tankönyvek és jegyzetek sokszorosítására szakosodott fénymásoló szalon bukkan föl az intézmények környékén.

Szegeden még tavaly indult nyomozás egy fénymásoló üzlet ellen, ahol a gyanú szerint tankönyvekből és jegyzetekből házi könyvtárat állítottak össze. A vásárlók itt a bolti ár feléért-harmadáért kaphatták meg a lemásolt köteteket. Kádár Gábor, a Szegedi Városi Bíróság elnökhelyettese elmondta: az ügyészség vádirata szerint a fénymásoló üzemeltetője 37 szerző 78 egyetemi és főiskolai jegyzetét sokszorosította - jogosulatlanul. A vádlottat a szerzői jogok folytatólagos és üzletszerű megsértéséért akár letöltendő szabadságvesztésre is ítélhetik - bár az ügyészség pénzbüntetés kiszabását indítványozta.

A tankönyvek sokszorosítására szakosodott fénymásoló üzletek komoly veszteséget okoznak a szerzőknek és a kiadóknak. A szerzők általában az eladott jegyzetek fogyasztói árának 10-15 százalékát kapják meg, így a veszteségük egy-egy meg nem vásárolt példánynál átlagosan 200-400 forint lehet - magyarázta Szőnyi Etelka, a szegedi egyetemi JATE Press Kiadó főszerkesztője. Megjegyezte: közvetetten azokat is kár éri, akik egyszeri megbízási díjban részesülnek. A kiadói gyakorlat szerint ugyanis ugyanabból a tankönyvből addig nem adnak ki újabb, javított vagy frissített kiadást, amíg a korábbi kiadásból több száz példány áll még a raktárban. Márpedig vannak olyan jegyzetek, amelyekből két év alatt mindössze egy-két példányt adtak el. A szerző visszajelzése szerint ugyanakkor előadásain csaknem mindenkinél viszontlátja művét - fénymásolatban.

A sokszorosító üzletek azért tudják olcsóbban adni a jegyzeteket - holott a nyomdai előállítás olcsóbb, mint a fénymásolás -, mert megspórolják a szerzői jogdíjat, a fejlesztési költségeket, a szerkesztési, tördelési munkálatok árát - mondta el érdeklődésünkre Jókai István, a Nemzeti Tankönyvkiadó vezérigazgatója. A cég még a múlt év elején feljelentett a zuglói rendőrkapitányságon egy, a Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Karának közelében működő fénymásoló üzletet. Ott ugyanis tucatjával sorakoztak a polcokon az illegálisan sokszorosított jegyzetek és a tankönyvek: az eredeti árnál 100-1000 forinttal olcsóbban.

A vezérigazgató szerint se a kiadók, se a szerzők nem fogják szóvá tenni, ha egy hallgató néhány oldalt lefénymásol egy tankönyvből. A jegyzetek sokszorosítása azonban mára valóságos iparággá vált. Jókai István becslése szerint az erre szakosodott fénymásolók évente tízmillió forintos nagyságrendű veszteséget okoznak a kiadóknak. (A Nemzeti Tankönyvkiadónak évi 100 millió forint körüli a bevétele a felsőoktatási jegyzetekből.)

A zuglói rendőrkapitányság tavaly márciusban a szerzői jogok megsértése miatt indított nyomozást az ügyben, amelynek három gyanúsítottja van - mondta Benes István, a bűnügyi osztály megbízott vezetője. A vádemelési javaslatot júliusban megküldték az ügyészségnek.

? Az oktatási tárca jövőre 500 millió forintos keretből támogatná a felsőoktatási jegyzetek digitalizálását. Vagyis a kiadóknak fizetnének azért, hogy a tankönyvek felkerüljenek az internetre, ahonnan a diákok olcsóbban vagy ingyenesen tölthetnék le őket - mondta Magyar Bálint oktatási miniszter. A cél, hogy 2007-2013 között legalább az alaptankönyvek elérhetők legyenek ily módon a világhálón. Jókai István, a Nemzeti Tankönyvkiadó vezérigazgatója ezt járható útnak tartja akkor, ha a tankönyveket "értékén vásárolja meg" az állam. Megjegyezte ugyanakkor: nem valószínű, hogy a diákok a monitoron fogják majd olvasni a könyveket, kinyomtatásuk pedig a papíralapú jegyzetek áránál is többe kerülne. Szerinte a kötetek rövidített változatát, illetve a tanulást megkönnyítő anyagokat kellene fölrakni az internetre. (V. A. D.)

Pénzük után futnak a kiadók, akik feljelentéseket tesznek az illegális másolások miatt
Pénzük után futnak a kiadók, akik feljelentéseket tesznek az illegális másolások miatt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.