Egyenrangúságot akar az EU-ban a visegrádi csoport
Sólyom László magyar, Václav Klaus cseh, Ivan Gasparovic szlovák és Aleksander Kwasniewski lengyel államfő a tárgyalásukon különösen nagy figyelmet szentelt az unióhoz tavaly májusban csatlakozott tíz új tagállamot érintő korlátozásoknak, például az egyik uniós szabadságjogot, a szabad munkavállalást illetően.
Az új EU-tagokat érintő átmeneti korlátozások a szlovák államfő diszkriminációnak minősítette. Kifejtette, hogy papíron teljes jogú a tagság, a valóságban azonban mégsem, ezért követelni kell a régi tagállamokkal azonos jogokat.
Ugyanakkor Gasparovic szlovák államfő szerint egyetértettek abban, hogy nem célszerű tovább szélesíteni a visegrádi csoportot, az a jelenlegi formájában a legelőnyösebb.
A találkozó után tartott sajtótájékoztatón Sólyom László azt mondta, hogy a visegrádi csoport képes megértetni az unió más részeiben, főleg a nyugat-európai országokban a kisebbségi jogok kérdését és történelmi körülményeit. A magyar államfő eredménynek tartja, hogy az eddig nagyon hangsúlyos ukrán, orosz és fehérorosz kérdés mellett kellő súlyt kapott a Balkán kérdése.
Sólyom egyetértett kollégáival abban is, hogy nagyon fontos a visegrádi országok közötti együttműködést a politikai elit, az államfők, miniszterelnökök, miniszterek szintjéről a társadalomra kiterjeszteni. A visegrádi csoport soros elnökségét jelenleg betöltő Magyarország egyik prioritásáról van itt szó, arról, hogy erősíteni kell visegrádi identitást, polgárközelbe kell hozni a régiós együttműködést, ki kell terjeszteni a civil társadalomra, az önkormányzatokra, helyi közösségekre.
(forrás: MTI)