Kedvezmények műpártoló cégeknek
Az egyik legnagyobb hazai kortárs művészeti gyűjteménynek otthont adó Ludwig Múzeumban, szakmabeliek és újságírók előtt jelentette be tegnap a miniszterelnök a kormányprogram egy következő, a kortárs képző-és iparművészet javára szánt lépését. Gyurcsány Ferenc az intézkedés kapcsán arról beszélt, hogy Magyarország az elmúlt időszakban bátortalan volt a jelen kultúrájának támogatásában, s a modern képzőművészet érdemi segítésére most először született javaslat.
Az adókedvezmény már szerepel az adótörvény-javaslatban, és január 1-jén lépne hatályba. A módosítás lényege, hogy a vállalkozás választhat a jelenlegi és egy új forma között. A jelenlegi szabályozás szerint azon alkotások beszerzési értéke - legfeljebb az adóévi beruházások értékének egy százalékáig! -, amelyeket a Képző- és Iparművészeti Lektorátus által működtetett zsűrik művészi értékűnek ismernek el, levonható az adóalapból. Az új lehetőség az, hogy a beszerzési értéket öt év alatt, 20-20 százalékonként vonják le az adóalapból, vagyis a befektető, a vállalkozó válhat konkrét mecénássá, aki megrendelője a képző- és iparművészeti alkotásoknak. Az új társasági adókedvezmény január 1-jén lépne életbe, a parlamenthez már benyújtott, az adókról, járulékokról és egyéb költségvetési befizetésekről szóló törvények módosítását célzó javaslatban szerepel. A módosítással az adózó vállalkozás választhat a jelenlegi és egy új forma között.
Gyurcsány Ferenc szerint a következő lépés az, hogy ne csak a művész és az üzleti világ, hanem a művész és a magángyűjtők közötti forgalmat, a "magánvilág mecenatúráját" is segítsék. Ehhez a jelenlegi áfa-szabályok áttekintésére lenne szükség. Erre a mostani változtatás tapasztalatai nyomán, 2006 közepén térnek vissza - tette hozzá.
A felszólaló művészek felvetették, hogy szükség lenne egy, a mostaninál "intimebb" beszélgetésre a szakma képviselői és a miniszterelnök között; amivel a megszólított is egyetértett.
"Nagyon remélem, hogy ez az adócsökkentés elindítja a kortárs piacot" - mondta az MTI kérdésre válaszolva Virág Judit, a Mű-Terem Galéria társtulajdonosa, hozzátéve, hogy nagyon régóta várnak erre a kortárs alkotók.
Reményét fejezte ki, hogy könnyebbé válik a kortárs alkotásokkal történő kereskedés, az új kedvezmény megkönnyíti az eladást. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a kortárs képzőművészetet súlyosan érinti a 25 százalékos áfa.