Meteorológiai adatok szerint szélsőséges volt az idei nyár
A közlemény szerint június 9-én több mint százéves hidegrekord dőlt meg, a napi maximumhőmérséklet országszerte mindössze 7-14 fok között alakult. Augusztus 9-én, a Nógrád megyei Zabaron 4,6 fokot mértek; ilyen hidegre a meteorológiai mérések kezdete óta nem volt példa - írja az OMSZ. Ennek ellenére a nyár átlaghőmérséklete a sokévi átlagnak megfelelően 18 és 21 fok között alakult, csak a hegyvidékeken volt ennél hűvösebb.
Országos átlagban augusztus 31-ig 340 milliméter eső hullott, ami több mint másfélszerese a sokévi átlagnak. Ehhez hasonló csapadékos nyár utoljára 1999-ben volt. Augusztusban az ország nagy részén olyan jelentős mennyiségű eső esett, amire ebben a hónapban a meteorológiai mérések kezdete óta nem volt példa. Ez az ország legnagyobb részén 150 milliméter feletti értéket jelentett, de több területen - a Balaton keleti vidékén, a Somogyi- és Tolnai-dombságban, a Nagykunságon, a Bakonyban és a Mátrában - 200-250 milliméter közötti esőt mértek - tartalmazza az OMSZ tájékoztatója.
A három nyári hónapban, júniusban, júliusban és augusztusban a szokásosnál kevesebb napsütésben volt részünk a meteorológiai szolgálat adatai szerint: a napfényes órák száma délkeleten és a főváros térségében 750-800 volt, a Dunántúl nyugati részén és a Mátrában 650-700, másutt 700-750 volt. Ezek a számok 40-120 órával maradnak el az ilyenkor szokásos értéktől.
A legmagasabb napi maximumhőmérsékletet, 36,9 fokot július 31-én a Hajdú-Bihar megyei Körösszakálon, a legalacsonyabb napi maximumhőmérsékletet, 5,8 fokot június 10-én Kékestetőn mérték. A legalacsonyabb napi minimumhőmérséklet az idei nyáron 2,7 fok volt, a Pest megyei Tésán, míg a legmagasabb napi minimumhőmérsékletet, 23,7 fokot Budapest XI. kerületében július 31-én regisztrálták a meteorológusok.
(forrás: MTI)