Lassú agrárzöldülés
Különösen, ha éves keretről van szó, ráadásul a mezőgazdaságban. Tegnapelőtt hozták nyilvánosságra, hogy 25 ezer igénylő részesül öt éven keresztül a 44 milliárd forintos agrárkörnyezet-védelmi támogatásból. Szép, ráadásul uniós törekvésekkel is egybevágó a cél, a természetbarát termelés előmozdítása. Csakhogy a kérvényeket a vélhetően az új dolgokra az átlagosnál fogékonyabb gazdák már tavaly októberben beadták. Hogy miért tartott az igények elbírálása júliusig, erősen kérdéses, miként az is, hogy ki akadályozza a pénzek folyósítását, ami a tájékoztató szerint a jogosultak 8 százalékánál elvégzett kötelező helyszíni ellenőrzés befejeződése után akár január 10-ig is eltarthat. Attól tartok, ismét a hivatal packázásáról van szó, megfejelve az agrárágazaton belül a környezetbarát termeléssel szemben még mindig meglévő ellenérdekeltséggel, ellenérzéssel.
A zöldtárca ismételt próbálkozásai eddig is csak nagy nehezen, és csak uniós nyomásra jutottak át a hagyományos mezőgazdasági termelésben érdekelt lobbicsoportok védvonalain. A másfél millió - és az ígéretek szerint 2007-től 300 ezer hektárral tovább bővíthető termőterület már most is majd negyede az ország intenzíven művelt termőföldjeinek, s brüsszeli szándékok szerint néhány év múlva a teljes agrártámogatásokon belül az agrárkörnyezet-védelemre jutó támogatás aránya is 24-25 százalékra nő a mai 16 százalékról, ráadásul ez esetben a pénzek 80 százalékát az EU állja, mégpedig előfinanszírozási formában!
A természet megőrzésével folyó termelés nemcsak környezetbarát, hanem az így termelt áru többnyire jobb áron is adható el. Szerencsére mind több gazda ismeri fel ezt, és próbálkozik a "zöld" termeléssel. Ha a hazai bürokrácia nem veszi el lassúságával a kedvüket, a környezetbarát agrártermelés talán egy új kiugrási lehetőséggé válhat.