Gyanúsított vagyonok
Néhány milliárd forint állami megrendelést kaptunk, jórészt az Orbán-kormány időszakában - jelentette ki Erdős Ákos a Gyurcsány-bizottság tegnapi ülésén. A 25-30 milliárd forint árbevételű Láng Rt. elnök-vezérigazgatóját Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz fűződő kapcsolatáról, illetve cégei állami megrendeléseiről faggatták. Az üzletember közölte: a kormányfőt néhány éve ismeri, kapcsolatuk barátinak nem mondható. A két konkrét üzletről pedig, amelyeket cégeik kötöttek, nem tárgyaltak egymással. (A Láng Rt. tulajdonolta Szikra Lapnyomda 2000-ben pár millióért eladta a Hírbörze Kft.-t a Perfekt Rt.-nek, majd a kormányváltás után a Láng a Perfektet is megvásárolta a Gyurcsány-féle Altus Rt.-től.)
A Láng Rt. tavaly 3,2 milliárd forintért megszerezte a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. (NTK) részvényeinek 70 százalékát. (A privatizációs pályázat többi résztvevője lemorzsolódott: nem adott árajánlatot, vagy lekéste a határidőket, a lengyel tankönyvkiadó pedig nem rendelkezett banki garanciával.) Az eljárás szabályosságát az Állami Számvevőszék megkérdőjelezte, s a pályázat kiírójának személyi felelősségét állapította meg. Erdős Ákos válaszaiból kitűnt: nem osztja az ÁSZ véleményét a tranzakció szabályosságát illetően, bár - mint mondta - el tudott volna képzelni "szerencsésebb" kiírást is. A vezérigazgató hangsúlyozta, cégénél senki nem kínált többet a tankönyvkiadóért; a pályázat eredményében pedig nem játszott szerepet korábbi üzleti kapcsolata Gyurcsány cégével. Erdős kérte a politikusokat: vegyék le a cégekre ragasztott politikai címkéket.
Erdős azzal magyarázta, hogy az rt. csökkentette a vételárat az első forduló után 700 millió forinttal, hogy az adóhivatal feltételes adóbírságot szabott ki a kiadóra, továbbá tökéletesíteni kellett az informatikai rendszert, és néhány hét alatt újra kellett szervezni az egész terjesztést.
A magabiztosan válaszoló Erdőst az ellenzékiek is visszafogottan kérdezték a korábbi meghallgatottakhoz képest.
- Szavazzuk meg, hogy a privatizáció és az üzleti kapcsolat közötti összefüggésre vonatkozó kérdésre a válasz "nem". Kár ezen tovább görcsölni! - javasolta a meghallgatás végén Tóth Károly (MSZP). Szavazásra nem került sor, ám a vita folytatódott. A testülettől ezután a fideszes Szijjártó Péter felhatalmazást kért (de nem kapott) arra, hogy iratokat kérhessen be Gyurcsány Ferenc és felesége Fittelina Kft.-jének lakás-bérbeadásával kapcsolatban. Szijjártó arra kíváncsi, a cégnek volt-e valós bérlője Dobrev Klára lakására, amelyre hasznosítási szerződést kötöttek.
A másik testület, az Orbán-bizottság tegnap változtatásokkal elfogadta a Népszabadság által szerdán ismertetett, Lévai Anikó sárazsadányi földvásárlásairól készített részjelentést. A bizottság egyetlen ellenzéki tagja, az MDF-es Herényi Károly intett: ne hozzanak ítéletet, legfeljebb gyanút fogalmazzanak meg. Nem is szavazott.
Az elfogadott részjelentés szerint jelentősen növeli az Orbán család vagyonát az, hogy a parlagként igen olcsón megvett földterületeken állami támogatásból szőlőt telepítettek. Az önkormányzattól vett földeket Lévai Anikótól bérli a Szárhegy-dűlő Kft.; a szerződés lejárta után - jelzi a jelentés - az állami pénzből "felhizlalt" területek a családot gyarapítják. A 8,8 millió forintos szőlőtelepítési támogatás megszerzésének módja, a földterületek cégbe apportálásának kísérlete egyaránt felveti a törvénysértés gyanúját a testület kormánypárti tagjai szerint.