Dicstelen disputa - román szemmel
A magyar hatóságok gesztusa újabb bizonyítéka annak, hogy Magyarország támogatni kívánja Románia európai integrációs célkitűzésének megvalósulását. Az Országgyűlés döntése egyszersmind jól tükrözi, hogy kiváló színvonalat értek el a kétoldalú együttműködési kapcsolatok - tartalmazza a közlemény.
Bukarestben visszatetszést keltett az országgyűlési incidens
Visszhangja lett a román médiákban a magyar Országgyűlésben Bulgária és Románia európai uniós csatlakozási szerződésével kapcsolatos hétfői szavazáskor történtek. A Radio Romania Actualitati nemzeti hírcsatorna budapesti tudósítója jelentésében úgy fogalmazott: nem csupán Romániára, a magyar parlamentnek önmagára nézve sem dicséretesek a ratifikálási vita helyszíni kilengései. “Disputát keltett” a kérdés - hirdeti a cikk címe, mely a csatlakozás “megtorpedózási kísérletének” tekinti a történteket. A román rádiók hírügynöksége, a Rador által is átvett anyagban a tudósító részletesen ecseteli, hogy a szerinte “a Fidesz szatelitszervezete”, a Jobbik Magyarországért Mozgalom egyik tagja miként dobált magyar nemzeti színű pántlikákat és szórólapokat, melyeken az állt: a Jobbik véleménye szerint az erdélyi magyarok autonómiáját Magyarországnak feltételként kellene megszabnia a román állammal szemben.
Markó Béla romániai kormányfőhelyettes, az RMDSZelnöke jelentős döntésnek nevezte a törvényjavaslat elfogadását, már csak a Bukarestben megtartandó közös magyar-román kormányülés közelgő időpontjára való tekintettel is. Ugyanakkor Tőkés László püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke úgy vélekedett: noha az EMNT támogatja Románia csatlakozását, a magyar Országgyűlésnek nem lett volna szabad ilyen sietősen döntenie. Az MTInek adott nyilatkozatában a püspök rámutatott: a novemberben esedékes, Romániát érintő országjelentés előtt nem kellett volna szavazásra bocsátani a csatlakozási szerződést.
- Úgy látom, a két dolognak nincs sok köze egymáshoz, tehát nem látom hibának, avagy elsietésnek a rábólintást - kommentálta Tőkés püspök nyilatkozatát a Népszabadság kérésére Eckstein-Kovács Péter RMDSZ-es szenátor, a román parlament európai integrációs bizottságának tagja. A volt kisebbségi miniszter rámutatott: az országjelentés azért fontos, mert bár nem önmagában, de fontos ismérv lehet Románia csatlakozásának egyéves halasztásához. Másrészt viszont a magyar Országgyűlés hétfőn magáról a szerződésről szavazott, függetlenül attól: erre 2007ben avagy 2008ban kerülne sor.
Egy nappal korábban Erdélyből két, Székelyföld autonómiáját a ratifikálás kitételeként igénylő kérést intéztek a magyar Országgyűléshez. Csapó József, a Székely Nemzeti Tanács elnöke nyílt levélben, valamint Szász Jenő, a Magyar Polgári Szövetség elnöke felhívásban figyelmeztette a magyar képviselőket alkotmányos kötelezettségükre, miszerint Magyarország felelősséget érez a határon túli magyarok iránt.
Elutasította a román művelődési minisztérium a hatáskörébe tartozó magyar nyelvű folyóiratok idei pénzügyi támogatását, arra hivatkozva, hogy e sajtótermékeknek más források is rendelkezésükre állnak olvasható a Krónika napilap keddi számában. Kelemen Hunor, az RMDSZ képviselője, a román képviselőház művelődési bizottságának tagja felháborítónak és diszkriminatívnak nevezte a művelődési tárca eljárását. A támogatásról egyébként a minisztérium által kinevezett civil társadalmi grémium dönt. (MTI)