A magyar miniszterelnök, illetve az általa vezetett küldöttség diplomáciai útlevéllel és “A1” jelű amerikai vízummal utazó tagjainak nem kell majd ujjlenyomatot adniuk a repülőtéren. A nemzetközi szervezetek “G” vízumával és a NATO-vízummal utazó külföldi notabilitásoknak sem kell ilyesmivel fáradniuk.
Se ujjlenyomat, se díszsortűz
Az ujjlenyomat-mentesség értelemszerűen a köztársasági elnökre is vonatkozna. Sólyom László beiktatása után azt nyilatkozta, addig nem megy Amerikába, amíg ujjlenyomatot kell adnia. De nem így van: amíg államfő, akkor sem adhatna, ha kifejezetten kérné. Az amerikaiak komolyan veszik az előírásokat, a 2004-ben nem sokkal az ujjlenyomat-vizsgálat bevezetése után hivatalos látogatásra érkező belügyminiszternek saját kérésére sem engedték kipróbálni, hogyan léphet be az Egyesült Államokba egy “hétköznapi” magyar utas.
Posztjánál fogva Sólyom László akkor is mentesülne az ujjlenyomat-adási kötelezettség alól, ha nem hivatalos meghívásra, hanem az amerikai magyarsággal való találkozóra vagy akár kifejezetten magánútra jönne az Egyesült Államokba.
Gyurcsány Ferenc a protokoll szerint hivatalos munkalátogatásra érkezik, ami azt jelenti, hogy a Fehér Ház kertjében nem lesz katonai tiszteletadás és díszsortűz. Ez a kétoldalú kapcsolatok történetében csak Göncz Árpádot köszöntötte 1999-ben. Bill Clinton akkor Václav Havelhez és Nelson Mandelához hasonlított a magyar köztársasági elnököt, akinek tiszteletére vacsorát is adott.
Sólyom László nem teljesen barátságos megjegyzését egyébként sem az amerikai sajtó, sem a diplomácia nem kapta fel, a nyilatkozatot jótékony csend követte. A köztársasági elnök, ha meggondolná magát, legközelebb legkorábban 2007-ben jöhetne hivatalos látogatásra Washingtonba. A magyar diplomácia ugyanis arra számít, hogy George W. Bush 1956 ötvenedik évfordulója kapcsán jövőre Magyarországra utazik.