Nincs vezérváltás a brit Munkáspárt élén
A brit miniszterelnök belső hatalmi vetélytársa, Gordon Brown pénzügyminiszter, akit a brit sajtó utódnak tekint, előző nap burkoltan egy éven belüli távozásra szólította fel a kormányfőt. Megfigyelők szerint Blair hatásos szónoklatától függetlenül az utódlás kérdése Damoklesz kardjaként függ apárt felett. Az egykori vezető, majd EU-főmegbízott Neil Kinnock kijelentette: Brownnak megfelelő időt kell hagyni a következő választás előtt, hogy beletanuljon a kormányzásba. Laptalálgatások szerint Blair esetleg a jövő évi pártkonferencián közli távozásának időpontját, és 2007-ben adja át a stafétabotot.
Blair szerint helyes döntés volt Amerika mellé állni
Tony Blair a kormányzó Munkáspárt Brightonban zajló éves kongresszusán, feszült figyelemmel várt háromnegyed órás beszédét azzal kezdte: ő az első Labour-miniszterelnök, aki egymás után háromszor nyert választást a párt élén. Legnagyobb belső hatalmi vetélytársa, Gordon Brown pénzügyminiszter, akit a sajtó és a brit politikai közvélemény tényszerűen Blair utódjának tekint, előző napi kongresszusi felszólalásában - londoni kommentárok szerint - burkoltan egy éven belüli távozásra szólította fel a kormányfőt. Brown közölte, hogy jövőre tényfeltáró körútra indul, hogy megállapítsa, milyen változásokra van szükség az országban.
Nem hivatalos elemzések szerint a pénzügyminiszter e mondatának el nem hangzott másik fele úgy hangzott volna, hogy mire befejezi a körutat, Tony Blairt már nem szeretné a Downing Street 10. alatt látni. Blair azonban keddi beszédében, a Munkáspárt történetében eddig példátlan választási sikersorozat felemlítésével nyomatékosítva, kimondatlanul is egyértelművé tette, hogy az általa főbb vonalaiban ismét felvázolt radikális reformprogramot ő szeretné végigvinni.
Brown és Blair hatalmi vetélkedéséről a Munkáspárt nyolc évvel ezelőtti kormányra kerülése óta folyamatosak a pletykák. A miniszterelnök találgatások újabb özönét indította el azzal, hogy tavaly, a brit politikatörténetben egyedülálló módon felfedte: a következő - azóta megrendezett és meg is nyert - választásokra még ő vezeti a Munkáspártot, az utána következőre azonban már nem.
Tony Blair keddi beszédében a terrorizmusról azt mondta: helyes döntésnek tartja, hogy a 2001. szeptember 11-i merényletek után Nagy-Britannia Amerika mellé állt, és "most is ott áll", ugyanis a terrorizmus nemcsak New York, hanem "mindannyiunk ellen, életformánk ellen irányult és irányul ma is". Blair szerint a terrorizmus elleni harc globális küzdelem, amely ma "a legádázabbul Irakban folyik ... ahol (a terroristák) a Közel-Kelet legreakciósabb elemeivel szövetkeznek". Igaz, hogy néhány százan kővel dobálják a brit katonákat Bászrában, és Bagdad környékén "néhány ezren" lázadást szerveznek, de a januári választásokon 8,5 millió iraki mutatta meg részvételével, hogy milyen jövőt akar magának - fogalmazott a brit kormányfő, aki szerint az ártatlan emberek legyilkolását nem a kivonulással lehet megakadályozni. (Blair ezzel alig burkoltan cáfolta azokat a hétvégi brit sajtóértesüléseket, amelyek szerint már elkészültek a tervek az Irakban állomásozó brit haderő jövő tavaszi kivonására.) (MTI)