Gyurcsány bérfelzárkóztató programja
"Úgy élni, mint az osztrák szomszédok - legyünk őszinték, az ország lakossága ilyen álmokkal indult neki a rendszerváltozás nagy programjának" - mondta Gyurcsány Ferenc a parlamentben, mielőtt meghirdette az európai bérfelzárkóztatás programját. - Közölte, érti és hallja azok szavát, akik kisebb áremelkedésről, kisebb adóról, növekvő jövedelmekről beszélnek. A bérfelzárkóztatás szerinte tisztességes, baloldali program, ezért a kormány azt javasolja az Országos Érdekegyeztető Tanácsnak, hogy a minimálbér legyen magasabb, mint az egykeresős létminimumnak a járulékokkal felbruttósított összege. Cél, hogy 2010-re a minimálbér átlagos összege érje el, vagy haladja meg a 100 ezer forintot. Az MSZP-SZDSZ-kormány azt javasolja, hogy a közszférában a jövedelmek reálértékének a növekedése jövőre feleljen meg a gazdasági növekedés ütemének. (Ez 3,5-4 százalékos értékemelkedést jelent.) - Az "egyenruhásoknál" ennél lendületesebb növekedésről beszélt Gyurcsány: a gazdasági növekedés háromszorosának megfelelő jövedelememelésre számíthatnak. Emlékeztetett arra, hogy az igazságosabb és biztonságosabb világ megteremtésének szempontjai vezérelték a kormányt az áfacsökkentés, a családtámogatási rendszer átalakítása, a nyugdíjpolitika és a szociális földosztás elgondolásakor.
A Fidesz részéről Áder János frakcióvezető szóvá tette, hogy a miniszterelnök minden távfűtéses lakásban élőnek kompenzációt ígért, sőt minden rendőrnek kiemelt béremelést, de kiderült, hogy ez nem vonatkozik mindenkire. A minimálbér kapcsán arra figyelmeztetett, hogy a Fidesz-kormány idején 20 ezer forinttal több maradt egy minimálbérből élő zsebében, mint a ciklus kezdetén, ha a kormány elképzelései megvalósulnak, az összeg 17 ezer forint lesz.
Fodor Gábor, az SZDSZ vezérszónoka a politikai hitelességet állította szembe a populizmussal, s az egymás túllicitálásától óvott. Dávid Ibolya arról beszélt, hogy a miniszterelnök által megfogalmazott céllal senki sem száll vitába akkor sem, ha az MSZP egy mosópor- és egy üdítőreklám között óriásplakáton ígéri az igazságosságot. Az MDF azt javasolta, hogy a minimálbér az átlagbér 60 százaléka legyen, mint az unióban.
"Ez az a fajta diskurzus, ami előre visz" - értékelte a miniszterelnök az elhangzottakat. Szerinte a kormánykoalíció elképzelése messzebb mutat, mint az ellenzéké. A miniszterelnök elismerte, hogy a minimálbér esetében az egymást követő kormányok "tisztességes és jó munkát végeztek". Emlékeztetett arra is, hogy ma többen dolgoznak Magyarországon, mint 2002-ben, a foglalkoztatottak száma növekedett, a panelprogram keretében pedig az idén 50 ezer lakás felújítására kerül sor. Végezetül Gyurcsány Ferenc kijelentette, hogy tudnának olyat mondani, ami után "Magyarországon százezrek és milliók foglalnák imába a nevüket", de olyat kell mondani, amit közösen meg is lehet csinálni.
? A miniszterelnök bejelentése a közszféra jövő évi keresetére vonatkozóan közel áll a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának javaslatához. Szabó Endre, a közalkalmazottakat és köztisztviselőket összefogó konföderáció elnöke legalább ennyire fontosnak tartják, hogy a GDP-vel megegyező reálbéremeléshez szükséges pénzügyi kondíciók garantáltak legyenek a költségvetési törvényben, hogy elejét vehessék a vitáknak. Vagyis: legyen egyértelmű, hogy hol van a béremelés finanszírozásának fedezete, nehogy a béremelés kényszere miatt ismét embereket bocsássanak el. Szabó Endre utalt arra, hogy a szövetségnek érvényes megállapodása van a kormánnyal, amely kimondja, hogy béremelés miatt nem lehet elküldeni alkalmazottakat, létszámcsökkentést kizárólag szakmai alapon lehet végrehajtani. (K. J. E.)