Botrány Eszterházán
Schiff András és barátai Haydn-koncertjét rendezték meg a hét végén a felújítás alatt álló fertődi Esterházy-kastélyban. A rendezvényen más műfajok alkotói - így Kertész Imre és Esterházy Péter író - is közreműködtek. A szervező Strém Kft. esténként legalább 200 jegyet adott el 10 ezer forintos áron. A kastélyt kezelő Műemlékek Állami Gondnokságának általános igazgatóhelyettese, Dobó Ágota szerint annak ellenére, hogy a szervezőkkel már tavasszal közölték: a díszteremben legfeljebb száz ember fér el, ráadásul a restaurálási munkák miatt fölállványozták a helyiséget. -A restauráláshoz felhasznált festékek miatt 15 Celsius-foknál hidegebb időben a munkálatok nem folytathatók - folytatja Dobó Ágota - Pár napos kiesés fél év csúszást is okozhat. A koncertszervezőknek ezért a zenetermet és a pálmaházat ajánlottuk fel.
A Strém Kft. azonban ragaszkodott a díszteremhez. Közbenjárására a kulturális miniszter utasítást adott az állványzat lebontására. Lapunk sehol sem kapott választ a kérdésre, hogy ki fizeti a központilag elrendelt bontás, takarítás több mint egymillió forintos költségeit.
A kialakult helyzet előzményéhez tartozik, hogy a koncert helyszínének vitája, s korábbi elszámolási nézetkülönbségek miatt a Műemlékek Állami Gondnoksága nem kötött szerződést a Strém Kft.-vel - erősítette meg értesüléseinket Dobó Ágota. Kérdésünkre azt is elmondta: a koncertszervező egyetlen fillér bérleti díjat nem fizetett sem a teremért, sem a jegyirodáért, s az infrastruktúrát is ingyen használta. - Abban a helyzetben, amikor a gondnokság beruházási költségeiből 200-at, a működési költségekből 100 milliót zároltak, és a kastély fenntartása érdekében minden forint bevételre szükségük van - mondta az igazgatóhelyettes. Ő nem kommentálta azt az értesülésünket, hogy a tárca határozott kérésére vállalták ilyen feltételekkel a rendezvény házigazda szerepét.
- A 140 négyzetméteres díszterem csaknem felét elfoglalta Schiff András dobogója, az engedélyezett tévéfelvétel kameraállása, valamint a közlekedőfolyosók miatt üresen maradt tér. Tehát 70-80 négyzetméteren kellett volna a kétszáz jegyvásárló nézőt elhelyezni - mondta érdeklődésünkre Varga Kálmán, a kastélykezelő felett szakmai felügyeletet gyakorló Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke, aki maga is jelen volt a rendezvényen.
Strém Kálmán, a koncertszervező cég vezetője úgy látja: egyértelműen bosszúhadjárat folyik ellenük. - A minisztériumtól két évvel ezelőtt 50 millió forintot kapott a Műemlékek Állami Gondnoksága a koncertekre, de ebből a kényszerű megtakarításokra való hivatkozással egyre kevesebb pénzt juttatnak erre a célra - mondja. - Én ezt a minisztériumban igen keményen szóvá tettem, ezért kezdte meg a gondnokság a bosszúhadjáratot ellenem.
Strém Kálmán nem tagadja, hogy a kastélynak nem fizet bérleti díjat a koncertekért. - Eddig sem fizettem, cserében viszont a házigazdákat fölsorolom a támogatók között - jegyzi meg.
A befogadóképességről merőben eltér a két fél véleménye. Dobó Ágota azzal érvel: - A díszterem alatt lévő eredeti barokk boltozat biztonsága érdekében statikai vizsgálatot kértünk. Eszerint a dísztermet csak limitált nézőszámmal lehet működtetni. "Statikus felhasználás", vagyis ülő nézők esetében száz fő a maximum, dinamikus terhelésnél - ha például a turisták körbejárják a termet - ötven-hatvan ember tartózkodhat egy időben a helyiségben.
- Az emberek joggal háborogtak, hogy tízezer forintos jegyükért csak a falakat látták - mondja Strém Kálmán. - A művészek mentették meg Eszterházát a botránytól, Schiff a szomszéd terembe kiszorítottaknak külön ráadást adott. Fölajánlottam a kártérítést, de a legtöbben lemondtak róla. Engem viszont így is komoly kár ért, amit bírói úton meg fogok téríttetni.
Ünnepre készültünk, amikor Eszterházára jöttünk, hogy a kastély dísztermében Schiff Andrásnak és barátainak Haydn-koncertjeit meghallgassuk. Több százan készültünk erre, sokan külföldről látogattak ide, csak Londonból közel százan. Az ünnepet azonban valakik el akarták rontani. (...) Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy megnevezhessük azokat a személyeket, akik miatt előállhatott az a helyzet. Azt azonban tudjuk, hogy valaki - az ország hírnevével sem törődve - súlyos felelőtlenséggel veszélyeztetett egy kivételes ünnepet. Fertőd-Eszterháza, 2005. szeptember 24. Vámos Tibor, Vitányi Iván, Csengery Adrienn, Kertész Imre, Esterházy Péter, Várady Szabolcs (összesen húsz aláírás).