Helyben topogás helyett vita
Az MSZP-frakció egészségügyi munkacsoportjának vezetője, Schwarz Tibor azt hangsúlyozta: a programot nem lehet a szakma ellenében vagy a társadalom bevonása nélkül eredményesen megvalósítani. Gógl Árpád, a Fidesz-kormány volt egészségügyi minisztere viszont egy rosszul szocializált garnitúra PR-fogásaként minősítette a programot. "Nem újabb ötletek kellenek. Programok vannak, pénz kell." Hibának tartja, hogy a program szerint Veszprémben létesül onkológiai központ, miközben erre a szakma szerint inkább Egerben vagy Székesfehérváron lenne szükség.
A program meghirdetése óta a szakma mind több helyről jelzi: jó, hogy végre nyíltan beszélhetnek a több mint egy évtizede "egy helyben topogó" onkológiai betegellátás megújításáról. Ungár László, a Magyar Nőgyógyász Onkológus Társaság elnöke - némiképpen pontosítva a korábban tőle idézetteket - a hétvégén azt hangsúlyozta: fontos, hogy végre elindul egy ilyen vita, mégpedig úgy, hogy nyitott minden lehetőség irányában. - Jó, hogy nem kész anyaggal s kész tényekkel szembesültünk, hanem van esély arra, hogy valóban hatékony munka kezdődjön, amire, úgy tűnik, a miniszterelnök tényleg fogékony és nyitott - kommentált a főorvos, aki a vita elindítói közé tartozik.
Ungár László három momentumot szeretne látni a programban: azt, hogy a méhnyakrákszűrést olyanok kezébe adják, akik mindennap találkoznak a lakossággal. Azt, hogy valamennyi szervezett szűrési program kialakítása és bevezetése előtt kérjék ki az európai intézetek szakmai véleményét. Végül a programban szerinte ki kell térni arra, hogy az aktív ellátásból hazakerülő páciensek a lakóhelyükön is megfelelő segítséget kaphassanak. - Ellene vagyok mindenféle hegemóniának, s az aktív kezelésből kikerülők gondozását nem a központoknak kellene végezniük, hanem helyben, kisebb kórházakban, tájékozott háziorvosokkal megoldani - mondta az Onkológus Társaság elnöke.