NAÜ: Teherán elutasította a határozatot
Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter helyi idő szerint vasárnap reggeli nyilatkozatában "politikainak, jogtalannak és logikátlannak" nevezte az Európai Unió által beterjesztett és a NAÜ által elfogadott határozati javaslatot. A külügyminiszter hangoztatta: a határozat semmi kétséget nem hagy afelől, hogy Nagy-Britannia, Franciaország és Németország - azaz az Iránnal tárgyaló három uniós tagállam - megszegett minden korábbi, Teheránnal kötött megállapodást. Mottaki szerint az Európai Unió amerikai nyomásra, előre kitervelt forgatókönyv alapján terjesztette a NAÜ elé az elfogadott határozati javaslatot.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsa szombat délután fogadta el az Európai Unió által beterjesztett határozati javaslatot, és ennek alapján úgy döntött: egyelőre nem panaszolja be Iránt az ENSZ Biztonsági Tanácsánál. Irán így újabb időt kapott arra, hogy bizonyíthassa atomprogramjának kizárólagosan békés jellegét, a nemzetközi közösség pedig arra, hogy újabb diplomáciai erőfeszítések révén találjon megoldást a kérdésre.
A 35 ország - közöttük Magyarország - képviselőjéből álló testület szavazattöbbséggel fogadta el a dokumentumot. Huszonkét ország megszavazta a javaslatot, 12 állam - közöttük Oroszország és Kína - tartózkodott, míg egyedül Venezuela szavazott ellene. A határozatban megállapították, hogy Irán nem tanúsított teljes együttműködést az ENSZ szakosított szervezetével - a nukleáris fegyverek elterjedését célzó - atomsorompó-szerződés betartásának a kérdéskörében. A NAÜ alapokmánya szerint ilyen esetben a szervezet a Biztonsági Tanácshoz fordulhat, amely már büntető intézkedéseket rendelhet el a bepanaszolt országgal szemben. A határozatban megbízták Mohamed el-Baradeit, a NAÜ főigazgatóját, hogy a kormányzótanács novemberi üléséig készítsen újabb jelentést az iráni atomprogramról, és annak megtárgyalásakor dönthetnek a további lépésről.
Közvetlenül a NAÜ bécsi döntése előtt az iráni parlament egyik magas rangú képviselője azzal fenyegetőzött: amennyiben a szervezet a BT elé utalja az ügyet, a teheráni törvényhozás hatályon kívül helyezi azt a korábbi jegyzőkönyvet, amely lehetővé tette a NAÜ számára Irán atomlétesítményeinek előre be nem jelentett ellenőrzését.
Irán pártjára állt szombat este az orosz külügyminisztérium, mintegy magyarázva azt is, hogy Oroszország miért tartózkodott Bécsben a javaslat megszavazásától. A moszkvai külügyminisztérium képviselője elhatárolta magát a határozattól, hangoztatva, hogy az nem egyértelmű és ily módon nem járul hozzá a helyzet tisztázásához.
Üdvözölte viszont a NAÜ határozatát Mohamed el-Baradei, a NAÜ főigazgatója, aki bátorítónak nevezte, hogy a probléma nem kerül azonnal a BT elé, s lehetőség nyílik a diplomáciára, illetve a tárgyalásokra. Mohamed el-Baradei szerint a további menetrend a tárgyalások sikerétől, illetőleg Irán magatartásától függ. Hasonlóan foglalt állást az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Nagy-Britannia külügyminisztere, Jack Straw is. (MTI)