Vidékre vinnék Európát

Nem mondható igazán mozgósító erejűnek az a küzdelem, amelyet hét magyar város vív az Európa kulturális fővárosa címért - derül ki a Medián e témában folytatott közvélemény-kutatásából. A megkérdezettek kétharmada vidéki városnak adná a címet.

Az emberek alig fele hallott arról, hogy 2010-ben egy magyar város lehet Európa kulturális fővárosa. A versengő magyar városok között október végéig döntenie kell az országnak, így a kezdeményezés nem mondható igazán mozgósító erejűnek. Ez derül ki a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet szeptember 2-6. között készített, 1200 embert megkérdező felméréséből.

Hét magyar város - Budapest, Debrecen, Eger, Győr, Miskolc, Pécs és Sopron - verseng a címért. A válaszadók egyharmada szerint a fővárosnak kellene ítélni ezt a címet, majdnem kétharmaduk viszont vidéki várost javasolna. Az idén 20 esztendős, egy-egy ország kultúráját megmutatni hivatott kezdeményezés annak idején a fővárosokat részesítette előnyben, és csak azóta szerepelnek kisebb városok, amióta a nagyok "elfogytak". Ennek ellenére Budapest jelölésétől még a fővárosiak közel fele is elzárkózik, vidéken pedig ez az arány még nagyobb (tíz megkérdezettből heten). Budapest esélyeit ugyanakkor némileg az is rontja, hogy egy évvel később, 2011-ben Magyarország lesz az Európai Unió soros elnöke, tehát akkor amúgy is jelentős beruházásokra számíthat, és Európa figyelmének a középpontjába kerülhet.

Budapest mellett sokak szerint Győr, Miskolc és Pécs a legesélyesebb a címre, maga Demszky Gábor is e három városnak ajánlotta fel, hogy a főváros győzelme esetén "átenged" nekik egy-egy hónapot - emlékeztet a Medián. A válaszadók viszont másként vélekedtek: akik vidéki városnak adnák ezt a címet, Debrecent, Pécset és Egert juttatták dobogós helyhez. Az összes választ figyelembe véve Budapest a megkérdezettek számára a legkívánatosabb jelölt, azonban jócskán alulmarad Péccsel szemben, ha a városokat a saját régióik szerint vizsgáljuk. A válaszadók pártpreferenciája is árnyalta a véleményeket: akiknek nincs kedvenc pártjuk, a többieknél nagyobb arányban választották Budapestet, a kormánypárti szavazók az átlagnál nagyobb arányban mondták Pécset, az ellenzékiek pedig Debrecent.

Semmilyen politikai nyomás nem nehezedik ránk bíráló munkánk során; mi nem politikai, hanem szakértői zsűri vagyunk - jelentette ki tegnapi egri sajtótájékoztatóján Ingo Weber németországi kulturális tanácsadó, a magyar pályázatokat elbíráló nemzetközi zsűri tagja.

A Bozóki András kulturális miniszter által fölkért 14 tagú bírálóbizottság ezekben a napokban járja végig a hét pályázó várost, és mindegyik helyszínen egy-egy napot töltenek. Csütörtökön Debrecenben voltak, pénteken Egerben jártak. Javaslatukat a tervek szerint október második felében teszik meg a tárcának.

Ingo Weber kérdésünkre azt mondta, hogy a megbízásuk egy város kiválasztására vonatkozik. Ehhez Mesterházy Balázs, a kulturális tárca biztosa hozzátette: a zsűri számára fenntartják azt a lehetőséget, hogy esetleg több várost javasoljon.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.