Éjjel a Fehér Lóban

Ha nem tanultál meg viselkedni, majd mi megtanítunk - hirdeti a felirat a Fehér Ló fogadó ivójában, angolul pubjában az észak-walesi Machynlletben. Nem tudjuk, a figyelmeztetést veszik-e komolyan a helybéliek, vagy a híres "brit kulturált ivászatnak" vagyunk a szemtanúi, de meglep, hogy a Chelsea mezbe öltözött fiatalember a sokadik korsó elfogyasztása után is elnézést kér, ha kiejti száján az f-fel kezdődő, négybetűs szót. Káromkodás nélkül viszont aligha szurkolhatná végig kedvenceinek öldöklő csatáját az Arsenal legjobbjai ellen.

Néhány nappal később, a Manchester United budapesti fellépését adja a televíziós sportcsatorna, s a helyszínünk ismét a Fehér Ló pubja, amely bevezette a kábeltévét. Más közönség, hasonló magatartás. Igaz, az a bizonyos nyomdafestéket nem tűrő kifejezés szabadon röpköd a levegőben, de más szerencsére nem. A társaság tagjai kedélyesen heccelik egymást, megbeszélik a bajnokság állását, s a válogatott esélyeit. Akad, aki narancslét iszik, s feltűnő, hogy a férfiak nem cigarettáznak. Csupán egyetlen ifjú hölgy eregeti a füstöt.

Hiába, a brit kultúrának nincs párja, sóhajtunk föl irigykedve. Ám a nyárvégi uborkaszezon miatt szenvedő tévéhíradó rádöbbent, hogy tévedtünk. Az angolok ugyanis Nyugat-Európa legaljára süllyedtek, vedelnek, mint a kefekötő, csúnyán berúgnak, s randalíroznak egész éjszaka. A The Times egyenesen úgy vélte, nincs még egy civilizált hely a világon, ahol ilyen részegeskedés folyna. "Ez a macsó piálás választ el bennünket Európától", kesereg a konzervatív lap, amely művelt közönségének felidézi, hogyan halt meg egy kocsmai verekedésben 1593-ban Christopher Marlowe költő, s hogy milyen sorokat adott Jago szájába William Shakespeare az Othellóban: "Angliában, meg kell adni, értenek az ivászathoz, a dán meg a német meg a pocakos hollandi semmi az ángliushoz képest. Az angol játszva az asztal alá issza a dánt; a német? meg se kottyan neki; a hollandi meg már rókázik, mielőtt újra töltenék a kancsót". (Kardos László fordítása.)

A témát azonban a média csak felkapta, a jó ürügyet az szolgáltatta a hírínség napjaiban, hogy bírák felszólamlottak a kormány tervezett intézkedései ellen a kocsmák nyitva tartásának liberalizálására. Az 1916-os, megszorításokat tartalmazó törvényt korszerűsítette a munkáspárti kormány, s az új szöveg november végén lépne életbe. De mi lesz akkor, ha késő este helyett hajnalig dorbézolhatnak az amúgy békés polgárok? Így is napirenden vannak a botrányok a nagyvárosokban. Hát még ha a kormány elengedi a gyeplőt! A hangoskodó, részegeskedő, erőszakoskodó tömeg még több munkát ad majd a rendőrségnek és a bíróságoknak.

Egy friss felmérés adatai is ekkor láttak napvilágot, s ennek nyomán az ellenzéki toryk is megszólaltak, a rend nevében bírálva a labouristákat. Tény azonban, hogy az NHS, a nemzeti egészségügyi szervezet, tízezer tinédzser körében végzett kutatása szerint már a 11-15 éves korosztály is fogyaszt alkoholt, s a lányok éppúgy, mint a fiúk. A felhajtott italoknak a mennyisége 1990 óta megduplázódott. A fiatalok átlagban heti öt és fél korsó sört - vagy ennek megfelelő egyebet - hörpintenek fel. S akik isznak, azoknak fele bevallotta, hogy alaposan le is részegedett.

A The Times szerint Anglia egész története az alkoholizálás története. Már a normannok is azért indulhattak hódító útjukra a szigeten, mert Harold csapatai részegen várták a döntő ütközetet 1066-ban. Az 1700-as években a hatmillió lakosra fejenként heti fél liter gin jutott átlagban.

Ez maga a borzalom. Csak ne jártam volna a Fehér Ló pubban, Machynlletben.

Gintõl részegek - metszet 1751-bõl
Gintõl részegek - metszet 1751-bõl
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.