Szociális segélyből családi típusú segély
Elmondta: a tervek szerint a segély összegénél figyelembe veszik majd az eltartott gyermekek számát. Az átalakítás 80 ezer gyermekes családot és 200 ezer gyermeket érintene, a támogatás összege átlagosan havi 15 ezer forinttal emelkedik majd.
Göncz Kinga a parlament előtt lévő új családtámogatási rendszer kapcsán hangsúlyozta: az átalakítás az igazságosabb elosztást hivatott szolgálni, és azt az üzenetet hordozza, hogy minden gyermek egyformán fontos. Szerinte az egységes családi pótlék társadalmi összetartozást fejez ki. Megerősítette, hogy a változtatásokkal a családok több, mint 90 százaléka jól jár, de veszít például az a mintegy egy százaléknyi réteg, amely rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesült és az adókedvezmény egy részét is igénybe tudta venni.
Relatív veszteseknek nevezte a tárcavezető azokat a három, vagy több gyermeket nevelő családokat, akik az adókedvezmény teljes összegét érvényesíteni tudták. Göncz Kinga felhívta a figyelmet arra, hogy az alacsony jövedelmű gyerekes családok - a szociális segély tervezett átalakítása mellett - további támogatásokat is kapnak. Ilyen a 200 ezer családot érintő, átlagosan havi ötezer forintos lakásfenntartási támogatás, az adósságkezelési támogatás, amely 4000 családon átlagosan havi 15 ezer forintos támogatással segít, valamint az Útravaló program, illetve a Roma ösztöndíj, amelyek a tanulást segítik.
"A kormány ötletszerűen, hosszú távú családpolitikai elképzelés nélkül nyúlt hozzá a családtámogatási rendszerhez" - hangsúlyozta reagálásában a Fidesz. A meggondolatlan változtatás több támogatási elemet szüntetett meg, így a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, az adókedvezményt, a 13. havi juttatásokat - írta Harrach Péter, az ellenzéki párt szociális kabinetvezetője MTI-hez eljuttatott közleményében. Hozzátette: ez a családok körében bizonytalanságot szül, és tovább csökkenti a gyermekvállalási kedvet.
A képviselő leszögezte: az adókedvezmény megszüntetése és a munkához nem kötött támogatások növelése rossz üzenet, csökkenti a munka társadalmi megbecsülését.
A Fidesz szerint az új rendszer igazságtalan, mert a kis jövedelműek és a nagycsaládosok kevesebb támogatást kapnak, mint eddig, és "ezt nem képes elfedni a számokat manipuláló kormányzati propaganda sem".
(MTI)