Nem száradtak ki az átültetett fák a Margitszigeten
2004-re vált egyértelművé, hogy a kormány pénzügyi okokból minden más korábbi helyszínnel szemben a 2006-os úszó Európa-bajnokság margitszigeti megrendezése mellett döntött. A döntés nyomán a nemzetközi szabványoknak megfelelően a Hajós Alfréd Sportuszodát bővíteni kell egy úszómedencével. Az új medence helyén egy zárt körű klub által használt teniszpálya volt, amellyel együtt a beruházás céljaira kijelölt területen, a pálya körül zöldellő 52 kisebb-nagyobb fa sem maradhatott érintetlen.
Néhány zöld és civil szervezet (a Mozgalom a Margitszigetért, a Kék Forrás és az ABOSZ, illetve eleinte a Levegő Munkacsoport is) élesen tiltakozott egyetlen fa kivágása ellen is. Más zöld szervezetek, minenekelőtt a Zöld Demokraták Szövetsége (ZDSZ), együttműködve a Zöldgömb SK-val, a Környezetvédelmi Unióval és másokkal, ezzel szemben olyan alternatívát kerestek, amellyel a lehető legtöbb értékes fa megmenthető, de az uszodaberuházásnak és a Margitszigetre nagyon is ráférő fejlesztésnek "sem tesznek keresztbe." (Erről bővebben beszámoltunk "Lesz-e zöld összefogás?" és "Zöldítik az uszodaberuházás terveit" című cikkeinkben.)
Az uszodaberuházás megkezdése előtt a Zöld Demokraták Szövetsége 2005 elején részletes programot dolgozott ki, amelyben felmérték a Margitsziget jelenlegi gyászos állapotát, és felsorolták azokat a feltételeket, amelyek teljesítését az uszodabővítőktől a környezetvédők elvárják.
Kivágás helyett átültetés
A kijelölt területen korábban 52 fát ítéltek kivágásra. A Zöld Demokraták elérték, hogy az értékes fák közül megmenthetőnek minősített 12 fát a beruházás költségvetésének terhére ültessék át. A tárgyalásokon azt is kialkudták, hogy a megszűnő lombfelület pótlására a törvényben előírtnál jóval több, 150 fát telepítsenek a közeli Angyalföldön (a faültetést ez év októberében és jövő tavasszal végzik el).
A megmenthető 12 fát a Hill&Garden Kft. speciális technológiával ültette át 2005. június 16-án és 17-én. A fákat az Opitz cég célgépei közül (amelyekből egész Európában összesen három található) a legnagyobb kanalas gép emelte ki az egyenként 10 tonnás, 6,5 köbméteres földlabdával együtt, amelyben teljes gyökérzetük sértetlen maradt. Így agyökerek minimális károsításával telepítették át a fákat az új helyekre.
A Zöld Demokraták egy hónappal a művelet elvégzése után környezetvédelmi szakértőktől kért független szakvéleményt a fák állapotáról. A szakvélemény valamennyi fáról részletes állapotleírást készített azzal a megállapítással, hogy kivétel nélkül "életben vannak".
Betontömböket találtak a gyökerek között
A Margitsziget állapotával, illetve az ott mostanában történtek értékelésével kapcsolatos gyakori félreértések elkerülése végett Dizseri Gábor megemlítette: amikor a kijelölt fákat kiemelték a helyükről, kiderült, hogy a nyárfák közvetlenül a támfal mellé ültetve, salakon álltak, és a gyökérzet között betontömböket találtak.
Máris tönkrementek?
Az uszodaberuházást ellenző oldalról már a nyár folyamán egyre többször hallatszottak olyan hangok, hogy az átültetett fák nem bírták ki a procedúrát, egymás után száradnak ki, máris tönkrementek. A hír eredeti forrása nem ismeretes, és az sem, hogy mire alapozák ezt a vélekedést.
2005. szeptember 22-én a híresztelések valóságtartalmának tisztázása érdekében a ZDSZ és a Hill&Garden Kft. illetékes vezetője a helyszínre hívta a sajtó képviselőit.
Mezei juharok a Kalandparkban
Dizseri Gábor, a Hill&Garden üzletágvezetője először az uszodaberuházás közvetlen szomszédságában található Kalandpark felnőtt játszótér egyik sarkába átültetett 5 mezei juhart (Acer campestre) mutatta be. Itt a klimatikus viszonyok teljesen megegyeznek a korábbi élőhelyével. Ezek a juharfák sínylették meg a legkevésbé a költöztetést, bár az új helyre telepítés következtében a szokásosnál 2 héttel korábban kezdtek sárgulni. Ebben az 5 tagú facsoportban egyetlen fa van, amely társainál szemmel láthatóan rosszabb kondícióban vészelte át a nyarat, de a vizsgálatok szerint esetében sincs szó kiszáradásról, kérge alatt nedves rétegek találhatók.
Nyárfák, ostorfa és akác a parton
Hét fa esetében a Margitszigetet felügyelő fővárosi hatóság azt írta elő, hogy a Hill&Garden távolabbra, a Margitsziget budai oldala felőli Duna-parton, a Hajós Alfréd sétányon ültesse el. Itt a klimatikus viszonyok az eredetitől jelentősen eltérnek. A fáknak a korábbi árnyékos, szélvédett mikroklíma helyett a napsütésből, szélből, téli hidegből is többet kell elviselniük. Ennek ellenére az ide helyezett 5 nyárfából (Populus simonii) is csak egy sorsa kétséges.
Dizseri Gábor szerint ennek a fának a levélhullatását a rosszabb klíma mellett az is magyarázhatja, hogy az új helyen salakágyban kellett megkapaszkodnia, az összes többi közül ez volt a legkevésbé védve a naptól, és az átültetéssel járó átmeneti legyengülés is hozzájárulhatott a leromlásához. A szakemberek friss vizsgálata szerint ugyanakkor ez a nyárfa sincs kiszáradva, kérge alatt megfelelő a nedvességtartalom. Ez a fa is erőre kaphat tehát a szakember szerint.
Kitűnő állapotban van ugyanakkor a szintén a sétányra ültetett nyugati ostorfa (Celtis occidentalis). A sétányra ültetett hetedik fa egy akác (Sophora japonica), amely az átültetés után elhullajtotta leveleit, de a fa él, és nyár óta újra kihajtott.
Gondozás egy éven keresztül
Dizseri Gábor elmondta: a fák - akár jobb, akár rosszabb állapotúnak látszanak jelenleg - egyedi gondozást, speciális talajkezelést, öntözést, a kérget védő bandázst és tápanyagpótlást kapnak. A Hill&Garden szerződése a fák átültetésére és egy éven át folyamatos gondozására szól. Mivel még a rosszabb állapotban lévő két fa is életben van, sorsukról csak a jövő nyáron lehet véglegeset mondani.
Erdei Csaba, a ZDSZ ügyvivője ugyanakkor kijelentette: az átültetés máris sikeresnek mondható, hiszen a fák nagy többsége egyértelműen jó állapotban van, és a kétséges sorsú fák sem száradtak ki - szemben a híreszteléssel.
Faátültetések Európában és Magyarországon
A Margitszigeten alkalmazott technológia 50 éves német tapasztalatokon alapul. Az a faátültető gép, amelyet a Margitszigetre hoztak idén júniusban, korábban a torinói olimpia előkészítési munkálataiban több száz fa átültetését végezte.
A margitszigeti akció után a Hill&Garden Kft újabb magyarországi faátültetésekre készül: legközelebb heteken belül Szegeden ültetnek át 5 hatalmas platánfát.
"Éppen erre való!"
Dizseri Gábortól megkérdeztük, mi a véleménye a margitszigeti faátültetéssel kapcsolatban gyakran hangoztatott ellenvetésre, amely szerint nem lehet fákat átültetni a vegetációs időszakban.
"Ez a technológia éppen erre való" - mondta a Hill&Garden üzletágvezetője. Az, hogy mennyire sikeres az áttelepítés, elsősorban a gyökérzetet áthelyező földlabda méretétől függ. A német technológia erre a problémára kínál megoldást.
Hol tart az uszodaberuházás "zöldítése"?
A faátültetés csak egyetlen pontja volt a Zöld Demokraták által bejelentett programnak, amely arra irányult, hogy az uszodabővítés minél inkább környezetkímélő módon, és végső soron a Margitsziget környezeti állapotát javítva menjen végbe. Elérték-e a meghirdetett célokat? - kérdezte a Népszabadság Online Erdei Csaba ügyvivőt.
A ZDSZ ügyvivője elmondta: a sikeres famentés valóban csak az első lépés. Emellett rövidesen 150 új fát telepítenek a XIII. kerületben. Erdei Csaba emlékeztetett arra a korábbi hírre, hogy a Zöld Demokraták az osztrák zöldekkel kiépített kapcsolataik segítségével sikeres tárgyalást folytattak bécsi közlekedési vállalat vezetőivel, akik a 2006-os sportesemények idejére két darab LPG-gázüzemű környezetkímélő buszt biztosítanak a margitszigeti közlekedés céljaira.
A Zöld Demokraták értékelése szerint előreléptek a szennyvízkezelés ügyében is. A Margitszigeten működő intézmények szennyvize jelenleg tisztítatlanul folyik a Dunába. Az uszodaberuházás során beterveztek egy napi 120 köbméteres kapacitású tisztítókonténert az új medence elfolyó vizének tisztítására. Ehhez azonban nincs szükség 60 köbméter/nap kapacitásnál többre. A kapacitás felét nem hasznosították volna. A ZDSZ kérésére alakították át a terveket úgy, hogy a fölös tisztítókapacitással a Sportuszoda jelenleg tisztítatlan szennyvizének egy részét is kezelni tudják a jövőben. Tény azonban, hogy ez a Margitsziget egész szennyvízmennyiségének csak töredéke - ismerte el Erdei Csaba.
A beruházás "zöldítésének" tekinthető az az eredmény is, hogy a tervekben eredetileg szereplő új VIP-parkolót a ZDSZ-szel folytatott tárgyalások eredményeként elvetették. A különlegesen fontos vendégeket egyéb módon fogják a versenyek helyszínére szállítani.
Az uszodaberuházás során a Zöld Demokraták kérésére a kivitelezők számára kiírt pályázatokban az a feltétel is szerepelt, hogy a kivitelezők a lehetőség szerint kíméljék a Margitszigetet, például úgy, hogy előnyben részesítik a dunai szállítást - mondta el lapunknak a zöld párt ügyvivője.
(NOL)