Késik a kukorica, de épülnek a magtárak

A csapadékos idő miatt csúszik a kukorica betakarítása, a tárolók viszont épülnek, s ha minden jól megy, az idén nem ismétlődik meg a tavalyi magtárhiány.

Az eső miatt a kukorica törése legkorábban október elején indul - mondta Vancsura József, a felsőszentiváni Febagro Rt. és a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Bácskában az ország egyik legmelegebb vidékén - ahol a legkorábban érik a kukorica - napok óta, kis szünetekkel esik az eső. Ahogy az elnök mondta, október 10-e előtt nem is kezdhetnek a tengeri betakarításához. A szövetség információi szerint a korábbi jóslatokkal ellentétben az idén nem várható, hogy a raktárhiány legyen az uniós intervenció akadálya. A tavalyi 16,7 millió tonna gabonatermésnél hárommillió tonnával kevesebbet várnak az idén. A 16 millió tonna termény befogadására becsült tavalyi raktárkapacitás még az idén legalább kétmillió tonnával bővül. A hazai fogyasztással és a lassan csordogáló exporttal számolva, a legóvatosabb szakértők is úgy gondolják, hogy elegendő lesz a magtár.

Az intervenció irányítói felkészültek arra, hogy ha regionális raktárhiány mutatkozik, országon belül átcsoportosítják az intervenciós készleteket. Az előzetes elképzelések szerint legfeljebb néhány tízezer tonnát kell megmozgatni. (A szállítás díját a költségvetés állja.)

Tavaly a legtöbb gondot a magtárhiány okozta - többek között ezért is demonstráltak tavasszal a gazdák -, mivel az uniós kifizetőügynökség nem tudta hol átvenni az intervenciós gabonát. Az esetből tanulva kedvezményes hitellel magtárépítési akciót kezdett a kormány. Vancsura József úgy véli, hogy a mintegy kétmillió tonna befogadóképességű új silók, és a kisebb mennyiség - a tavalyinál majd hárommillió tonnával kevesebb kalászos és kukorica termett -, megoldja a raktározási gondokat.

Rieger László, az MVH intervenciós igazgatója elmondta, hogy a tavalyinál gyorsabb átvételre készülnek, hiszen négymillió tonna gabona esetén minden hónap késlekedés hozzávetőleg 1,2 milliárd forint veszteséget jelent a magyar gazdáknak, raktározóknak. (Az uniós gabonaátvétel pillanatától ugyanis már az EU állja a tonnánkénti 310 forint havi raktározási általányt. Négymillió tonna intervenciós gabonával számolva ez adja ki 1,2 milliárd forintot havonta.)

Megtudtuk azt is, hogy 3-3,8 millió tonna intervencióra felajánlott gabonára számítanak novembertől. Tavaly 6,5 millió tonna felajánlását becsülték a szakértők, de végül 3,8 millió tonnát ajánlottak fel.

A hazai magtárakat még foglalja a tavalyi termés is. Rieger László elmondta, hogy a már elkezdődött spanyol és más szállításokkal együtt, az idén 600-700 ezer tonna intervenciós gabona elhagyhatja az országot. Ezt tetézné a közelmúltban kilátásba helyezett kínai szállítás. A magyar gabona kínai exportjáról a héten megkezdődhetnek a tárgyalások Budapesten. Az agrártárca illetékese szerint a feltételek tisztázása után a kereskedők megkezdhetik tárgyalásaikat a konkrét üzletekről. Vermes András, az Agrograin Rt. elnök-vezérigazgatója szerint ha sikerül Brüsszelben a szokásos, tonnánként 30 eurós támogatásnál többet kiharcolni, létrejöhet az ügylet.

Gabonatároló-avatás Abonyban. Felhizlalt kapacitás
Gabonatároló-avatás Abonyban. Felhizlalt kapacitás
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.