Gyűjti a gázt a kormány

Miután 1998-ban stratégiai kőolajtárolóink már megteltek, a kormány hasonló készleteket halmozna fel gázból is. Ennek költsége a fogyasztókra hárulna, ami a gázszámla 1-2 százalékára rúghat.

A kormány stratégiai földgázkészletek felhalmozását tervezi. Az erről szóló előterjesztést az Országgyűlés tárgyalja. A tervezet szerint 2012-re az országnak a lakosság és a közületek 60 napos átlagfogyasztásának megfelelő stratégiai gázkészlettel kellene rendelkeznie. Bizonyos módosításokkal az ellenzék is egyetért a javaslattal.

Jelenleg kőolajból és kőolajtermékekből 90 napnál nagyobb stratégiai készletünk van, ami egy 1993-as jogszabály alapján 1998-ra halmozódott fel, és amelyből - az árrobbanás ellensúlyozását célzó nemzetközi akció keretében - a kormány épp mostanában szabadít fel néhány napnyit. Ennek koordinátora a Kőolaj és Kőolajtermék Készletező Szövetség (KKKSZ), amely ugyan a hazai olajtársaságoké, de főbb lépéseit a kormányzat határozza meg. A tervezet szerint a stratégiai gázkészletek felhalmozását szintén a KKKSZ végezné, de már Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) néven.

A folyamat alapvetően megfelelne a kőolajkészleteknél alkalmazottnak - tudtuk meg Zarándi Tamástól, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium energiagazdálkodási osztályvezetőjétől. A készleteket banki hitelből töltenék fel, a tározók építésébe vállalkozókat is bevonhatnának. Mindezek költségét ugyan a jogszabály alapján az MSZKSZ tagjaivá váló hazai gázkereskedőknek kéne megfizetniük - ilyenek a Mol, a regionális gázszolgáltatók vagy a szabad piaci gázkereskedők -, ám ezek az így keletkező pluszköltségeiket nyilván áthárítanák a fogyasztókra. A kőolaj esetében az üzemanyag-felhasználók jelenleg is minden liter után fizetnek néhány forintot a stratégiai készletek fenntartása érdekében. A gáz esetében ennek mértéke 2012-ben a gázszámla mintegy 2 százalékára rúghat. Ez fokozatosan nőne erre a szintre: Dióssy Gábor, a gazdasági tárca államtitkára a parlamentben nemrég azt mondta, a készletezés elsőként 2007-ben, 0,5 százalék erejéig jelenne meg a gázárakban.

Az osztályvezető elmondta: nincs különösebb oka a döntés időzítésének. Ugyanakkor tény: Magyarország hazai gázkészletei kifogyóban vannak, egyedüli importforrásunk lényegében továbbra is Oroszország. A készleteket azért 60, és nem 90 naposra tervezik, mert elsősorban egy télre vonatkozó gázigényt vettek alapul. A törvény szerint egyébként csak akkor lehetne a készletekhez nyúlni, ha megszűnik az importforrás (értsd: Oroszország elzárja a gázcsapot), vagy nagyon hideg van.

A stratégiai készletek tárolása céljából 2012-re 1,2 milliárd köbméter tárolókapacitást kellene kiépíteni. Ennek költsége 100-200 milliárd forint, amit végső soron a fogyasztók fizetnének meg. Jelenleg Magyarországon a kereskedelmi - Mol-tulajdonú - gáztározók kapacitása összesen 3,4 milliárd köbméter, ami egyébként szakértők szerint jelenleg is kevés.

A készletek feltöltésének üteme még nem eldöntött. A tervezet erre annyiban tér ki: amíg a megfelelő helyzet elő nem áll, a kereskedelmi tározókból 300 millió köbméternyit kell felhasználni a célra, ha lehet. A jövőben feltehetőleg a kérdés üzleti része komolyan érinti a Molt, illetve, ha a hatóságok hozzájárulnak, a tárolási üzletágát megvenni szándékozó német E.Ont. A Molnál kérdésünkre annyit mondtak: az ellátás biztonsága érdekében ez egy fontos törvénytervezet; az E.On az ügylet lezárásáig nem nyilatkozik.

Tûzoltási gyakorlat a Mol szajoli bázisán a húszezer köbméteres tároló feltételezett baleseténél. Minden esetre fel kell készülni
Tûzoltási gyakorlat a Mol szajoli bázisán a húszezer köbméteres tároló feltételezett baleseténél. Minden esetre fel kell készülni
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.