Zöld-fehér: piros!
Amint arról a múlt héten beszámoltunk, a súlyos anyagi gondokkal küzdő Ferencvárosi Torna Club elnökségi ülésén arról döntöttek a tagok, hogy a futballstadion 2016-ig szóló használati jogát átadják az államnak, s ily módon kiírható lesz végre a pályázat a magántőke és az állam közös beruházásában tervezett, minden igényt kielégítő létesítmény megépítésére. Az elképzelés szerint a klub számára amúgy létfontosságú "gesztus" ellentételezéseként az állam 1,7 milliárd forintot fizetett volna. Az FTC-nél abban bíztak, ha befolyik a költségvetési pénz, abból finanszírozhatják szakosztályaik működését. Igaz, még ezzel a változattal sem volt mindenki elégedett: a szurkolói "kemény mag" például elfogadhatatlannak tartotta, hogy a klub az állam javára lemond a használati jogról. Ami a stadiont illeti: az ötlethez "ideológia" is gyártódott, nevezetesen, hogy a 2012-es Európa-bajnokság megrendezésére benyújtott horvát- magyar közös kandidálás sikere esetén az új Üllői úti pálya lehetne a kontinensviadal egyik helyszíne.
Az FTC múlt keddi elnökségi tanácskozását követően felröppent a zöld-fehér körökben bizakodást kiváltó hír, hogy a kormány már a következő ülésén foglalkozik az üggyel, de a kabinet nem tárgyalta azt. Mint ahogyan a miniszterek következő összejövetelén sem esett szó róla; információnk szerint mindkétszer Gyurcsány Ferenc vetette le a napirendről a szerinte vállalhatatlan projektet.
Lapunk információja szerint a miniszterelnök tegnap tárcavezetőkkel és szakértőkkel találkozott, majd megszületett a végső verdikt: az állam nem költheti bizonytalan sorsú beruházásokra az adófizetők pénzét. Úgy tudjuk, Gyurcsányt nem győzte meg az Eb-pályázat ügye - egyrészt, mert a 2006-os döntésig az aspirálás legalábbis bizonytalan kimenetelű, másrészt, mert győzelem esetén is elegendő lenne a rendezéshez egyetlen fővárosi létesítmény (a felújítandó Puskás-stadion), a vidéki és - természetesen - horvát helyszínek mellett.
Az állam "kiszállása" tehát annyit jelent, hogy az Üllői úti ingatlanegyüttes használati joga egy korábbi megállapodás szerint még tizenegy évig a klubot illeti, s a büdzsé állja a fenntartás mintegy 150 milliós költségét. Hogy ezek után mi lesz a hónapok óta agonizáló, patinás egyesület sorsa, az kérdéses. Mint ahogy az is, miként tudja visszafizetni a nemrégiben felvett és hamarosan kiegyenlítendő 238 millió forintos banki hitelt. Az eddigi, hamvába holt kísérletek egyelőre azt valószínűsítik, hogy a használati jogot szinte lehetetlen üzleti alapon értékesíteni, az állam viszont nem kíván "milliárdos mentőövet" dobni a sportegyesületnek.
Furulyás János klubelnököt tegnap késő este sikerült utolérnünk, ám közölte: miután hivatalosan még nem tájékoztatták a fejleményekről, egyelőre nem kíván nyilatkozni.