Románia és Bulgária mielőbbi EU-csatlakozása mellett érvelt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök keddi parlamenti felszólalásában.
A magyar kormány támogatja a román és bolgár csatlakozást
Szűkkeblűen, nem messzire nézve és nem kellően megértve, hogy mi a mi felelősségünk ebben a térségben, nem lehet sikeres nemzetpolitikát folytatni - mondta a kormányfő a Bulgáriának és Romániának az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló törvényjavaslat általános vitájának kezdetén.
Hangsúlyozta: nem az a dilemma, hogy ez a két ország tagja lesz-e az EU-nak. "Tagja lesz, nincs kétségem efelől" - tette hozzá. "A kérdés az, hogy mi itt Magyarországon ezt a tagságot milyen módon, milyen érveléssel, milyen átgondolt politikával, milyen magatartással támogatjuk, segítjük, sürgetjük" - mondta a miniszterelnök hozzátéve: van aki szerint lassítani kell, "én ez utóbbiakkal nyilván nem értek egyet". Kiemelte azt is: európainak lenni, a közös Európa Házba belépni, és ezt a belépést segíteni, az nem elsősorban a csatlakozási szerződéshez való viszonyunkban fejeződik ki.
Feltette a kérdést, fűződik-e ahhoz érdek, hogy ez a világ itt a modern korban újra összekapaszkodjon, akarjuk-e megérteni egymást és közös örökségbe venni ezt a történelmet, vagy arról akarunk vitatkozni még tovább, hogy melyikünk foglalta el régebben a helyét Európában?. "Az én értelmezésemben fontosabb ez a közös európai kultúra, amely a büszkén vállalt nemzeti kultúrák együttéléséből, megértéséből, egymás megtermékenyítő hatásából is épül" - mondta.
Európaiak vagyunk és magyarok, de azt gondolom - tette hozzá -, hogy ugyanezt gondolják a románok, a bolgárok, a horvátok és a macedónok. Ők is európaiak, és mellette románok, bolgárok, horvátok, macedónok - jegyezte meg.
Kell engedni őket osztozni ebben a közös örömben, az európai lét örömében - mondta Gyurcsány Ferenc. A küszöböt nem emelgetni kell átléphetetlen magasságokba, hanem inkább ösztökélni, segíteni azt, hogy ez megtörténhessen - fűzte hozzá.
Elmondta: abban az Európában hisz, amelynek van bátorsága lebontani a nemzeti-politikai bezárkózásokat körülvevő falakat. Véleménye szerint az EU akkor volt nagy és dinamikus, amikor képes volt túllépni a "holnapig látó" nemzeti érdekeken. Az EU előtt az igazi kihívás nem az Egyesült Államok és Délkelet-Ázsia, hanem önmaga - hangsúlyozta.
"Azt javaslom valamennyiüknek, ne centizgessenek ebben a kérdésben, ne legyenek kishitűek, és különösen ne legyenek fogékonyak a nemzeti középszer szirénhangjaira" - intézte szavait a képviselőkhöz. A csak önmagára figyelő, a csak befelé forduló Magyarország, a másokat oktató Magyarország önmagának épít zsákutcát - zárta szavait a miniszterelnök.
(MTI)