Magyarország idén túlteljesíthet zöldenergia-termelésben
Az államtitkár közölte, hogy már nem csak az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását korlátozó Kiotói egyezmény és az állami támogatás teszi nyereségessé a zöldenergiát. Az egyre növekvő energiaárak tovább gyorsítják az alternatív energiaforrások terjedését - tette hozzá.
Gombos András hangoztatta: a "megújulókból" megtermelt zöldáram jelenlegi 2,2 százalékos aránya 5-5,5 százalékra is nőhet a villamosenergia-felhasználáson belül 2010-ig. A teljes energiafelhasználáson belül 10-12 százalékra emelkedhet a jelenlegi 3,6 százalékos arány.
Utalt arra, az ország az EU felé azt vállalta, hogy a zöldáram arányát 3,6 százalékra növeli 2010-ig. A teljes energiafelhasználáson belül a jelenlegi arány megduplázása a cél.
Az államtitkár szerint főként a biomassza és a biomassza alapú üzemanyagok felfutásával nő majd az alternatív energiaforrások felhasználáson belüli aránya, de jelentős potenciál rejlik a geotermális energiában is. A napenergia elsősorban nem fosszilis energiahordozók kiváltására szolgálhat, hanem napsütés esetén kiegészítő energiaforrásként - jegyezte meg Gombos András.
Bohoczky Ferenc, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főtanácsosa előadásában elmondta, hogy Magyarországon tavaly 911,2 gigawattóra zöldáramot termeltek alternatív energiaforrásokkal, ebből csupán 0,1 százalékot napelemekkel.
Utalt arra, hogy a szeptember elsejétől hatályos új villamosenergia-törvény már nem tartalmaz minimumkövetelményt a megtermelt áram mennyiségére vonatkozóan. Így a napelemmel termelt áram is jogosulttá vált a kötelező átvételi árra, aminek hiánya volt eddig a legnagyobb fékező tényező.
A széliparnak kell rugalmassá tennie a hálózatot
A szélenergetikai befektetőknek és kereskedőknek kell tenniük azért, hogy rugalmasabbá váljon a magyar villamosenergia-rendszer és így jobban elterjedhessen ez a környezetbarát áramtermelési gyakorlat - mondta Tombor Antal, a MAVIR Rt. elnök-vezérigazgatója.
Közölte, hogy a Magyar Villamos Művek Rt.-hez 20 befektető cég adta le eddig igényét szélkerekek építésére összesen 1687 megawatt kapacitásra vonatkozóan. Ezzel szemben a szélenergiából megtermelt áramból a villamosenergia-rendszer jelenleg legfeljebb 200 megawattnyit bír el - tette hozzá az elnök-vezérigazgató.
Tombor Antal magyarázata szerint ennél nagyabb árammennyiség rendszerirányítási gondokat okozna, mert a szélenergia időjárásfüggő és nehézkes a hiány, illetve a többlet szabályozása.
A rendszer rugalmasabbá tétele, azaz tartalékkapacitás kialakítása nem a MAVIR feladata - hangoztatta az elnök-vezérigazgató, aki szerint mintegy 100 milliárd forintos beruházás nyomán 400-800 megawattnyi szélenergiával megtermelt áramot "lehetne kiszabályozni".
(forrás: MTI)