Szabadlábra helyezték Ágoston Gabriellát
Az ügyvédnőt - akit tavaly a "magyarverések" kárvallottjainak jogi képviseletére kért fel a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) - hétfőn délután engedték szabadon, mindenféle indoklás nélkül. Vele együtt elengedték vélt "bűntársát", Nemes Gábort, a Subiro vállalat tulajdonosát.
A szabadkai kerületi bíróság egyben vádat emelt az ügyvédnő ellen amiatt, hogy 1997-ben jegyzőként szerződést kötött a Subiro nevű vállalattal központi garázs építésére, amely nem készült el, noha az önkormányzat közel 1,6 millió dinárt (ötmillió forint) költött erre.
Ágoston Gabriellát április 26-án helyezték előzetes letartóztatásba, noha az ügyvédnő maga jelentkezett a törvényszéknél. Az ügyvédnőt azzal az indoklással tartották öt hónapon át vizsgálati fogságban, hogy befolyásolhatja a tanúkat egy olyan ügyben, amely nyolc évvel ezelőtt történt. A gyanúsítás és a vád szerinte alaptalan, mert a Subiro vállalattal elismert tartozás, peren kívüli megegyezés született, és folyamatban van a kárrendezés.
Ágoston elmondta: az öt hónapos letartóztatás ideje alatt mindössze kétszer hallgatták ki, a szabadkai bíróság összesen hat napon át foglalkozott ügyével. A fokozott vérzékenységgel járó esszenciális trombózisban szenved ügyvédnő komoly megpróbáltatásokon ment keresztül a börtönben. "Optimizmusomat nem tudták letörni, pedig minden lépésük erre irányult. Testileg-lelkileg meggyötörtek, pszichikai nyomásgyakorlásnak voltam kitéve, amit betegségem miatt sem volt könnyű elviselni. Szembetűnő jogtiprásról van szó, minden jogász a fejét fogta az esetem hallatán" - mondja az asszony, aki öt hónapig nem láthatta két kiskorú gyermekét.
Ágoston ellen két másik ügyben is folyamatban van a nyomozás. Jovica Maksimovic, a szabadkai kerületi bíróság ügyésze a Magnotron nevű vállalattal hét-nyolc éve történt ingatlancsere ügyében - az esetet már kétszer vizsgálták a hivatalos szervek -, illetve egy 15 négyzetméteres ingatlan bérbeadása ügyében nyomoz.
Az ügyvédnő elmondta: romlott az egészségi állapota, noha két és fél hónapot a belgrádi központi börtön kórházában töltött, mert a szabadkai fegyházban nem vállalták a kezelését. Férje Magyarországról szerezte be a szükséges gyógyszereket, és vitte fel Belgrádba.
Az ügyvédnő férje, Kujundzsics Antal minden követ megmozgatott, hogy kiszabadítsa feleségét. Az ő jóvoltából a strasbourgi emberi jogi bizottság is foglalkozni kezdett az üggyel, később magyarországi európai parlamenti képviselők is fölvetették Brüsszelben az esetet, Tom Lantos amerikai képviselő részben emiatt levelet írt Vojislav Kostunica szerb kormányfőnek. A férj a letartóztatás és a szabadlábra helyezés szokatlan körülményeiből arra következtet, hogy mindkét intézkedés felsőbb utasításra történhetett.
Az Ágoston terhére rótt összes ügy akkor történt, amikor Kasza József, a VMSZ elnöke még szabadkai polgármester volt, ennek ellenére a VMSZ későn reagált az előzetes letartóztatásra. "Nem tudom, hogy miért nem léptek azonnal, idejekorán fel kellett volna ocsúdniuk a VMSZ-es politikusoknak. Bizonyára azt hitték, hogy valamiféle ’egyéni leszámolás’ folyik ellenem, pedig az ügy háttérében komoly politikai harc van" - mondta a távirati irodának a szabadlábra helyezett ügyvédnő.
Kasza József szerint is egyértelmű, hogy politikai hátterű ügyről van szó, amelyben személy szerint ő is érintett. A VMSZ elnöke közölte, hogy minderről bizonyítékai is vannak, amelyeket a megfelelő helyen fel fog tárni. "Ágoston Gabriellán át rám akartak nyomást gyakorolni. Olyan nyilatkozatokat akartak belőle kicsikarni, amelyekkel engem terheltek volna" - mondta Kasza.
A VMSZ elnöke is egyetért azzal, hogy a volt szabadkai jegyző előzetes letartóztatása törvénytelen volt, de elutasítja azt a véleményt, hogy pártja túl későn reagált rá. "Idejekorán reagáltunk, csak ennek akkor volt eredménye, miután a gépezet beindult" - mondta Kasza József.
(MTI)