Elhunyt Simon Wiesenthal
Wiesenthalt, aki az antiszemitizmus és az előítéletek elleni harcnak szentelte életét, álmában érte a halál bécsi otthonában.
"Azt hiszem, úgy emlékszik rá a világ, mint a holokauszt lelkiismeretére. Bizonyos szempontból ő lett a holokauszt áldozatainak állandó képviselője, akinek eltökélt szándéka volt az igazságszolgáltatás kezére juttatni a legsúlyosabb bűntett elkövetőit" - nyilatkozta az elhunytról Hier.
Wiesenthal, aki a II. világháború előtt építészként dolgozott, azután kezdte el hat évtizeden át tartó hajtóvadászatát a náci háborús bűnösök után, hogy az amerikai hadsereg 1945 májusában felszabadította a mauthauseni koncentrációs tábort. Akkor már tucatnyi náci lágert megjárt, 45 kilogrammra fogyott le, és 89 rokonát vesztette el a holokausztban. Mint később többször elmesélte, hamar rájött, hogy "nincs szabadság igazság nélkül". Először úgy képzelte, hogy a háború után néhány évig a nácik üldözésével foglalkozik. Végül azonban, mivel az évtizedeken át bujkáló vagy bújtatott háborús bűnösök továbbra is bőven adtak munkát neki és a Wiesenthal Központot létrehozó társainak, egészen tavalyi visszavonulásáig folytatta ezt a tevékenységet. Hatvan év alatt mintegy 1100 háborús bűnöst kutatott fel és állíttatott bíróság elé. Szerepe volt Adolf Eichmann, a magyarországi zsidók deportálásának főbűnöse, Klaus Barbie, a lyoni hóhér, és Franz Stangl, a treblinkai haláltábor parancsnoka kézre kerítésében. Mindenkor és mindenütt felemelte szavát a neonácizmus, a rasszizmus és mindenfajta intolerancia ellen.
"Azt akarom, hogy az emberek, ha visszatekintenek a történelemre, tudják: a nácik nem úszhatták meg büntetlenül, hogy milliókat gyilkoltak meg" - mondta egyszer.Mazsihisz: nem a bosszú, hanem az igazságszolgáltatásba vetett bizalom vezette
Simon Wiesenthal, a II. világháborús náci háborús bűnösök leghíresebb üldözője mindent megtett, amit megtehetett az elpusztítottak emlékéért - közölte a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) a nácivadász halálának hírére reagálva kedden. Simon Wiesenthal "mélyen hitt abban, hogy a bűn nem maradhat büntetlenül, a bűnösöket felelősségre kell vonni, mert ezt követeli a meggyilkoltak emléke. Tetteit nem a bosszú, hanem az igazságszolgáltatásba vetett bizalom vezette" - írta a Mazsihisz közleményében.
"A magyarországi zsidóság mély fájdalommal értesült arról, hogy elhunyt Simon Wiesenthal. Szeretett hittestvérünk a holokauszt túlélője mindanyuinknak példaképe volt" - olvasható a szövetség reagálásában. Mint írták, "nem csak nyomozó, hanem egyben bíró is volt, csalhatatlan ösztönnel követte korokon és földrészeken át a bűnösö nyomait". Különösen igaz az ő esetében, amelyet halálesetnél mondunk az ősi szavakkal "Báruch, dajan há emet - Áldassék az igazságos bíró", vagyis az Örökkévaló, aki ítél élet és halál dolgában. "Most ő áll (...) tiszta lelkiismerettel az égi bíró elé, mert mindent megtett, amit megtehetett az elpusztítottak emlékére. Személyét, tetteit sohasem felejtjük el" - zárul a közlemény.
Gyurcsány Ferenc: szegényebb lett az emberiség
Szegényebb lett az emberiség, mert elment egy igaz ember, Simon Wiesenthal - írta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök keddi közleményében. "Közülünk való volt: európai, sőt közép-kelet-európai, akinek személyes sorsa pontos lenyomata volt a mi hosszú huszadik századunknak" - olvasható a dokumentumban.
A kormányfő közleményében azt írta, a holokauszt elvette Simon Wiesenthaltól "a legfontosabbat, amit embertől el lehet venni - a családját; ő mégis képes volt visszaadni a túlélők nemzedékének azt, ami nélkül nincs békés és biztonságos élet - az igazságszolgáltatásba vetett hitet".
Beer Iván: fájdalmas hír
Fájdalmas hírnek nevezete Simon Wiesenthal halálát Beer Iván, az Utolsó esély elnevezésű, a még élő náci háborús bűnösök felkutatására indított akció volt magyarországi koordinátora, a Magyarországi Holokauszt Emlékalapítvány elnöke.
Simon Wiesenthal a mauthauseni koncentrációs tábor felszabadítása után kezdett bele a náci háborús bűnösök felkutatásába, eredményes tevékenységét az 1960-as évek közepétől kezdték el támogatni - mondta Beer Iván. Hozzátette: mindenkit keresett, aki részt vett a gyilkolásban.
Simon Wiesenthal - mint Beer Iván elmondta - úgy menekült meg a halál torkából, hogy a kivégzést vezető katona ebédidő miatt pont akkor hagyta abba a gyilkolást, amikor ő következett volna.
(forrás: MTI)