Kalapkérdés: veszi vagy nem?
"A svédek elleni vb-selejtező óta csak az a téma, hogy mi lesz a szerződésemmel - említette a tréner. - Pedig nem az a kérdés, hogy Matthäusnak lesz-e megállapodása, hanem az, hogy miért nem találták ki már hónapokkal ezelőtt, miként oldják meg a kapitánykérdést, ha eljön a hoszszabbítás ideje. Ráadásul ebben a rendkívül zavaros időszakban a szövetség elnöke Peruban tartózkodik, ami nem baj, de az már nem szerencsés, hogy erre az időszakra nincs olyan helyettese, aki a napi problémás ügyeket megoldja, és felelős döntéseket hoz."
A távirati irodának arra a felvetésére, hogy Bozóky Imre utazása előtt kijelentette, támogatja a kapitány szerződésének meghosszabbítását, Matthäus így reagált: "Tudom, mit mondott, de számomra fontosabb, hogy mit tesz a gyakorlatban. Én is mondhatom, hogy Bécstől Budapestig úszom a Dunában, ám a kérdés az: ezt valóban megteszem-e."
A szakvezető kitért az őt ért kritikákra is. "Nem érzem úgy, hogy több mint másfél éves magyarországi munkám után nekem kellene magyarázkodnom, mégis ezt teszem. Szeretnék olyan szakmai programot készíteni, amelynek segítségével jobb és eredményesebb lesz a magyar futball. Én építettem be a válogatottba - a többi közt - Torghellét, Husztit, Juhászt. Gera nálam lett nemzetközi klasszis."
A nemzeti együttes teljesítményéről és a sportág egészéről így foglalt állást: "Igaz, hogy nem sikerült a világbajnoki kvalifikáció kivívása, de én azt is szép eredménynek tartom, hogy az ötödik kalapból érkezve a harmadik helyen állunk a csoportban, tehát két, elénk sorolt csapatot is megelőzünk. Jó úton járunk, de ha a futballban dolgozók nem állnak mögénk, akkor egyedül képtelenek leszünk továbbfejlődni. Azt a hozzáállást, amely az elmúlt húsz évben jellemző volt a magyar futballban, el kell felejteni, vagy ha így dolgozunk, akkor vállaljuk azt is, hogy nem akarunk ott lenni a nemzetközi tornákon."
Az MLSZ elnöksége várhatóan még az október 8-i, Bulgária, illetve az október 12-i, Horvátország csapata elleni vb-selejtező előtt dönt a kapitány sorsáról.
Lothar Matthäus kijelölte bő keretét az október 8-i, Bulgária elleni idegenbeli, illetve az október 12-én a Megyeri úti Szusza Ferenc stadionban tartandó, Horvátország elleni vb-selejtezőkre.
Kapusok: Király (Crystal Palace), Fülöp (Tottenham), Rabóczki (FC Köbenhavn). Védők: Nikolov, Máté, Éger (mind Debrecen), Bodnár (Roda), Balog (FTC), Gyepes (Wolwerhampton), Stark (Győr), Vanczák (Újpest). Középpályások: Takács (FTC), Huszti (Metz), Vadócz (Auxerre), Böőr (Manisaspor), Buzsáky (Plymouth), Halmosi (Debrecen), Hajnal (St. Trudien), Gera (West Bromwich), Korsós (Rapid), Bárányos (Vasas). Csatárok: Rajczi (Újpest), Torghelle (Panathinaikosz), Kerekes (Willem II), Kenesei, Priskin (mindkettő Győr).
------------------------------------------------------------------------------------
Reális nézőpontú honpolgár a fonalat nagyjából akkor veszthette el, amikor Matthäus másfél hete, bájos felesége társaságában, fellépett az MTV A szólás szabadsága című műsorában. A hatékonyságát illetően professzionális kommunikációs stratégia - lényegileg: maradjon Matthäus! -, amely megelőzően végigsöpört az írott sajtó számottevő részén, ekkor ért a csúcspontjára. Két kedves ember mosolygott a mostanság különösképp kíméletlen Friderikusz Sándor előtt, s miközben a műsorvezető túl udvarias kérdéseivel éppen maga cáfolta György Péter véletlenül dicsérő, az Élet és Irodalomban megjelent kritikáját - eszerint a kiváló televíziósnak mára "egyetlen gyenge pontja maradt: a külpolitika" -, az ötlött fel, hogy a világ megőrült. Másként: a gondosan fölépített pozitív alany képének sulykolása tökéletesen elmossa ugyanannak a személynek a valós szakmai teljesítményét.
Ami ugyanis tény: Lothar Matthäus egyelőre semmivel sem ért el többet, mint elődei. Sőt.
A kérdés tehát inkább az: mi indokolja a német szakember körüli hurráhangulatot? De még inkább: mi indokolja Matthäus több helyütt is látható-olvasható, az adott helyzettől legalábbis elrugaszkodó, nem egy esetben zavaros megállapításait?
Az MTI-nek adott, az iméntiekben közölt nyilatkozata súlyos szereptévesztésnek minősíthető.
Hirtelen három indok, miért: 1. Lothar Matthäus pillanatnyilag szövetségi kapitány (beosztott) az MLSZ-ben, következésképp nem döntéshozó. 2. Szerződése december végén jár le, s most csak szeptember közepét írjuk. 3. A válogatottnak két vb-selejtezője még hátravan (ráadásul
a kapitány tegnap ki is jelölte bő keretét
a két találkozóra).
A nyilatkozat más pontokon is támadható. Elsősorban: "Nem érzem úgy, hogy az elmúlt több mint másfél éves magyarországi munkám után nekem kellene magyarázkodnom" - említi Matthäus. Ezzel szemben sokak - mondjuk: az MLSZ-elnökség jelentékeny része - a valódi ellenfélnek tekinthető svédekkel, horvátokkal és bolgárokkal szemben eddig megszerzett egyetlen pontnak, s az elért egy gólnak tulajdonít fontosságot. S feltehetően ugyancsak nem lesz mellékes a beszámoltatásnál (ha egyáltalán lesz ilyen), hogy a bolgárok és a horvátok elleni zárás alkalmával mit mutat majd föl a csapat, s - szemben azzal, hányadik most - milyen pozícióban végez csoportjában.
Az eddigi produkció után - jóllehet a Matthäus-projektnek vannak biztató részei, lásd még a közönségtoborzó hatást - a beosztottnak nem kiabálnia kellene, hanem eltűnődni azon: a (valószínűleg) jó pénzért elvállalt feladatot mennyire oldotta meg, s mi az, amivel ezt a teljesítményt a szerződés időtartama alatti munkavégzéssel netán még befolyásolhatja.
Egyebekben nem kérdés, hogy pillanatnyilag szinte mindegynek tetszik, Lothar Matthäusnak vagy Troppauer Hümérnek hívják-e a kapitányt, tudniillik sokkal többet nem lehet kihozni a válogatottból (ha csak annyit nem, amennyi nemzetközi minimum: példa erre a svédek elleni hazai mérkőzés, amelyen heves szívdobogású, egységes csapat lépett fel). S ugyanígy faktum, hogy - miként azt a német szakvezető nyilván biztos információk birtokában állítja - húsz éve semmiféle koncepcióval nem rukkolt elő a sportág vezetősége.
Na de ebből a húsz évből Matthäus is részese csaknem kettőnek.
Hosszú távú reformtervet fogadott el hajdúszoboszlói ülésén a Magyar Labdarúgó Liga elnöksége. A "Labdarúgásunk felzárkóztatása Európához XXI. századi módszerekkel, 2009-ig" munkacímet viselő vitaanyag szerint a változtatásokat több lépcsőfokban kell végrehajtani. A megújulás összköltsége 12,1 milliárd forint, amelyet részben az MLL biztosít (bankhitelből, pályázati pénzekből), részben a kluboknak és az önkormányzatoknak kell állniuk.