Nem agybaj, tüdőgyulladás
A főmérnök az irodában egyszer csak verekedni kezdett. Bilincsbe verve szállították fogdába. Ott egyre furcsábban viselkedett. Kihívták hozzá a mentőket. Az orvos cukoroldatot adott be, és a férfi normálisan kezdett viselkedni. Kiderült, hogy a cukorbetegnek kórosan alacsony vércukor szintje (hipoglikémiája) miatt lett tudatzavara.
Legutóbb egy német pszichiátriai konferencián hívták fel az orvostársadalom figyelmét arra, a gyakran orvosok által sem eléggé felismert körülményre, hogy a hirtelen tudatváltozás hátterében belgyógyászati betegségek is állhatnak. Elsősorban időseknél könnyű ezeket elnézni, akiknél sokszor tünetmentesen, láz nélkül zajlanak le a legkülönbözőbb, elsősorban légúti és húgyúti fertőzések. Ezek bonyolult kórélettani folyamatokon keresztül megzavarhatják az agyműködést is. Cukorbetegség, vérnyomás-ingadozás, hormonbetegségek, kiszáradás, de gyógyszerek is, így depresszió elleni szerek, húgyhajtók, vérnyomáscsökkentők is váratlan reakciókat, érzelmi hullámzást válthatnak ki.
Természetesen a "bibi" magából az agyból is eredhet. De még ott sem biztos, hogy egyszerű pszichiátriai, vagy vérkeringési zavar az ok. Többek között alattomosan növő meningeoma (jóindulatú, nyomásfokozódást okozó daganatfajta), vagy nem komolyan vett sérülés, lassan növekvő, agyburok alatti vérzés is állhat a háttérben. Valamint számtalan más szervi elváltozás.
Ne legyintsünk hát rá, ha a nagypapa furcsán viselkedik. Lehet, hogy tényleg beteg.