Mint egy kabátot, feladják őket a buszra

A pásztói Dózsa Iskola saját halottjának tekinti azt a kilencéves felsőtoldi Németh Dánielt, aki a múlt csütörtökön egy karambolozó iskolabuszban vesztette életét. A tragédiát követő napon több faluból is otthon maradtak az ingázó gyerekek, a cserháti falvakban csak lassan tér vissza az élet a régi kerékvágásba.

A tíz gyermeket szállító Ford Transitba egy kisbusz rohant bele, amikor egy enyhe kanyarban áttért a másik sávba Alsótold és Felsőtold között. A Ford Transit sofőrje mögött ülő Németh Dániel nem élte túl a karambolt. Dani korábban Felsőtoldról a településtől két kilométerre fekvő Alsótoldra járt iskolába, társaival együtt. Ebben a tanévben került a falujától 17 kilométerre fekvő pásztói iskolába.

A hat cserháti községből - Alsótoldról, Felsőtoldról, Garábról, Cserhátszentivánról, Kutasóról és Bokorról - eddig a körzetközpontba, Alsótoldra jártak általános iskolába a gyerekek. Tavaly azonban a bokoriak szülei úgy határoztak: inkább Pásztóra ingáznak. Emiatt 48-ra csökkent a diákok száma, s az önkormányzatok úgy döntöttek: bezárják a veszteséges alsótoldi iskolát, s ki-ki írassa be máshová a gyermekét.

Az alsó tagozatosoknak Hollókő, Ecseg és Pásztó, a felsősöknek leginkább csak ez utóbbi jelenthetett választási lehetőséget. Az idén így harminchat gyerek kezdett a pásztói Dózsa iskolában. Őket több kisbusszal viszik nap mint nap a falugondnokok, valamint egy pásztói vállalkozó, akivel szerződést kötöttek az idei tanév kezdetekor.

Az alsótoldi Toldi Miklós Általános Iskolát már harminc éve meg akarták szüntetni, tehát még akkor, amikor Pásztó várossá fejlesztése volt a cél. Kollégiumot is működtetnie kellett ugyanis akkoriban a városi cím viselőjének, így jött létre a ma is működő Tittel Pál Kollégium: ide meg gyerekek kellettek, ezért akarták az alsó- toldiakat odavinni. Az iskolabezárást az akkori tanácselnök egy pártfegyelmi árán is megakadályozta. Klátyik Andor azóta is faluvezető, csak most polgármesternek hívják. Faluja iskoláját azonban másik öt faluval együtt sem tudta megtartani. A falvak lélekszáma ugyanis az elmúlt évtizedekben csaknem a felére csökkent, s nagyon kevés gyerek született. Ennek következménye, hogy a mostani tanévkezdet óta ingázni kényszerülnek a legkisebbek is a 15 kilométerre lévő Pásztóra, sőt, jövőre erre a sorsra jutnak az óvodások is.

Pénteken azonban három faluból nem indultak iskolába a gyerekek, mert előző nap az egyik, 15 gyereket szállító iskolabuszba belerohant egy munkásbusz. A balesetben egy felsőtoldi kisfiú, a kilencéves Németh Dani meghalt. A gyermek apja órákon át tartotta karjaiban az élettelen testet, amelyhez nem engedett senkit sem hozzáérni.

Azóta a környéken feketében járnak az emberek. A bezárt iskola épületén és a hat falu központjában gyászlobogó leng. A szülők közül sokan azon gondolkodnak, hogy engedjék-e iskolába a gyermeküket. Egyikük, Pásztor Mária így fogalmazott: "Reggel, mint egy kabátot, feladjuk őket a buszra, s aztán egész nap azt sem tudjuk, mi van velük."

Azt egyelőre nehéz megjósolni, hogy milyen hatással lesz az iskolaszervezésre a tragédia. Alsótoldon szülői értekezletet tartott a polgármester az ingázók hozzátartozóinak, s a pásztói iskolába járás folytatását szorgalmazta. A szülők többsége egyetértett vele, annál is inkább, mert elégedettek a pásztói iskolában folyó oktatás színvonalával. A Felsőtoldon élő Botos Angéla három gyermekét hétfőn mégsem engedte iskolába, s később is - mondta az édesanya - csak az ő felügyeletével, a menetrend szerinti járaton fognak Pásztóra utazni.

A tragédia kapcsán sokan mutogatnak Dömsödi Gáborra, Bokor polgármesterére, mert ő volt az első, aki kiszállt az alsótoldi iskolatársulásból. Elégedetlen volt ugyanis a képzés színvonalával, az alsó tagozat összevont osztályával, s az sem tetszett neki, hogy nincs pénz szakkörök tartására. Ráadásul Bokorról reggelente csak úgy tudtak a gyerekek az iskolájukba eljutni, ha már egy órával a tanítás kezdete előtt megérkeztek, mert úgy járt a menetrend szerinti busz.

Dömsödi hangsúlyozta: az iskolatársulásból való kiválásukat ma is helyesnek gondolja. Ők azonban már megoldották, hogy minden gyerek hárompontos biztonsági övvel bekötve, biztonságos ülésen utazzon. Szerinte általános probléma az, hogy Magyarországon nem lehet ötvenmillió forintnál olcsóbban legalább negyven gyerek szállítására alkalmas iskolabuszt kapni. Ki-ki alapon pedig, amikor minden önkormányzat maga indít járatot, a több jármű és a több sofőr - ismeri el Dömsödi - egyben többszörös rizikófaktor is. Szerinte ugyanakkor a valódi kérdés az, hogy mit lehet tenni ezeken a vonalakon a gyermekek biztonságos utaztatásáért.

A bokori polgármester kijelentette: többször kért már segítséget a rendőrségtől, hogy mérjék gyakrabban a járművek sebességét a Cserhátban, hiszen a 21-es útig vezető kanyargós szakaszokon gyakran száguldoznak az autósok, s közlekednek ott kamionok is. Dömsödi azt állította: szerinte nincs összefüggés az alsótoldi iskola bezárása és a tragédiával végződő iskolabusz-baleset között. Azt azonban ő is szorgalmazza, hogy a közútkezelő és más hatóságok tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy biztonságosabban jussanak el az iskolába és érkezzenek haza az ingázó diákok.

Pásztón, a Dózsa Iskola épületén - az alsótoldihoz hasonlóan - gyászlobogó emlékeztet Németh Dánielre. A tantermekben, a folyosón mécsesek világítanak. Szivák Ilona igazgató iskolagyűlésen beszélte meg a gyerekekkel a tragédia tanulságait, és a hétvégén sorra meglátogatta otthonukban a cserháti falvak ingázó diákjait. Danit várhatóan szerda délután helyezik örök nyugalomra a felsőtoldi temetőben.

Gyászlobogó emlékeztet a balesetben elhunyt Németh Dánielre
Gyászlobogó emlékeztet a balesetben elhunyt Németh Dánielre
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.