Mindhalálig munka Japánban

A 24 éves, matematikai diplomás Kavada Szunao egy informatikai cégnél dolgozott, ahol rövid képzés után abba a csoportba került, amelynek feladata informatikai program kidolgozása volt a Japán Bank számára. Négy hónap múlva álmatlansággal küszködött, depresszióba esett, hat hónap múlva pedig kiugrott a tizedik emeletről.

- A fiam a vállalati átszervezések áldozata - nyilatkozta édesanyja, az 58 éves Kavada Kijoko, aki beperelte a céget. - A cég néhány éve három hónapról egyre csökkentette a szakképzés időtartamát. A felelősöknek nem volt idejük kiképezni az újoncokat, mert ők maguk is túlterheltek, az átszervezések miatt mindenkinek többet kell dolgoznia - tette hozzá.

Az asszony a munkaügyi előírásokkal foglalkozó kormányhivatalnál is panaszt tett, de a hivatal válasza az volt, hogy az öngyilkosság nem állt összefüggésben a fiatalember munkájával.

- Miután bepereltem a céget, az rövid időn belül egészségügyi szolgálatot hozott létre a mentális problémák felderítésére és kezelésére. Ennek ellenére arra sem hajlandóak, hogy bocsánatot kérjenek - fakadt ki az újságírónak Kavada asszony.

A japán gazdaság elsősorban a vállalati kiadások csökkentése révén tartja a lendületet, de ennek ára meredeken nőtt: a hosszabb munkaidő és a nagyobb stressz következményeként mind több japán válik a szó szoros értelmében a munka áldozatává. A jelenség már a második világháborút követő "gazdasági csoda" idején ismert volt, külön szót is alkottak rá: karosi - ez történik, amikor valaki halálra dolgozza magát.

A japánok évente átlagosan teljesített 1975 munkaórája a világon a legmagasabbak közé tartozik: 2,4 százalékkal több, mint az Egyesült Államokban, 28,8 százalékkal több, mint Franciaországban és 29,5 százalékkal több, mint Németországban. A japánok által havonta munkával töltött idő 2 óra 36 perccel nőtt 2001 és 2004 között.

A részidős vagy meghatározott időre szóló munkaszerződések száma ugrásszerűen nőtt az elmúlt években. Míg Japán hosszú időn át az életre szóló munkahelyek országának számított, ma az alkalmazottak harmada rendelkezik bizonytalan és fokozott stresszt okozó munkahellyel.

Nehéz törvényesen bizonyítani, hogy milyen nyomást gyakorolnak a munkaadók alkalmazottaikra annak érdekében, hogy többet dolgozzanak annál, mint amit az ésszerűség diktál, és ez ellen a törvények sem nyújtanak megfelelő védelmet - mondja Okamura Sikanobu ügyvéd.

Szumioka Takasi munkapszichológus arról számolt be, hogy míg korábban általában a munkanélküliség által megviselt negyven- és ötvenévesekből kerültek ki a betegei, ma főként a harmincasok közül jönnek, akik fiatalon túl sok energiát fektetnek a munkába.

2004 áprilisa és 2005 márciusa között a japán egészségügyi, munkaügyi és szociális minisztérium rekordszámú, összesen 524 kártérítési kérelmet kapott túlfeszített munka által okozott halálesetek vagy idegkimerültség címén, ezek közül 121-et öngyilkosságok miatt. A hatóság csak 130 kérelemnek adott helyt.

A benzinkútnál is feszített a tempó
A benzinkútnál is feszített a tempó
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.