Lapvélemények a német választásról: "bénultságtól" tartanak

Egy "kormányozhatatlan" Németországnak kedvezőtlen hatása lehet az  Európai Unióra - állapította meg a hétfői francia sajtó. A konzervatív Le Figaro szerint a németországi választások eredménye "nyugtalanító" és azzal fenyeget, hogy a kormánynak nem lesz elég hatalma ahhoz, hogy radikális reformokat vezessen be. A lap attól tart, hogy nem csupán Németország válik kormányozhatatlanná, hanem még inkább megbénul az európai politika, amely amúgy is betegeskedik az európai alkotmány franciaországi  elutasítása óta. Ugyancsak az európai bizonytalanságot hangsúlyozza a baloldali Libération. "Két vesztes egy bársonyszékért" című vezércikkében a  lap rámutat: miután Jacques Chirac hitelét vesztette a népszavazás óta, Angela Merkelt pedig leértékelte pártjának vártnál kisebb szavazati aránya, "a francia-német páros inkább szánalomra, mint irigylésre méltó". A La Tribune című gazdasági lap egyenesen "politikai  földrengésnek" nevezte a németországi választásokat, amely "fejtörést okoz szomszédainak és partnereinek egy természetellenes kormánykoalíció perspektívájával".  A szintén a gazdasági köröket  képviselő Les Echos szerint Németország leginkább "egy leláncolt  óriásra" hasonlít, a katolikus La Croix  pedig azt sajnálja, hogy Angela Merkel túlságosan kis győzelmet aratott.

Borúlátóan ítélte meg a hétfői lengyel sajtó Németország közeli jövőjét a parlamenti választások után. A jobboldali Rzeczpospolita szerint "az Európai Unió legerősebb gazdaságával rendelkező ország a félelem győzelmét élte  át, a nadrágszíj-meghúzás félelméét". A lap úgy véli, bár nehéz előrelátni, hogy milyen összetételű lesz Németország következő  kormánya és annak politikája, minden bizonnyal ellentmondások és  kibékíthetetlen érdekellentétek marcangolják majd. A balközép Gazeta Wyborcza megállapítja: "A németeknek elegük van Schröderből, aki hét év alatt képtelen volt az országot növekedési pályára állítani. Ugyanakkor az utolsó pillanatban megijedtek egy lehetséges jobbközép koalíciótól. Bármely pártok is alkotják majd az új kormányt, széteső lesz, és arra ítéltetik, hogy tervek nélkül cselekedjen." A Zycie Warszawy "Merkel keserű diadaláról" és Németország  "politikai patthelyzetéről" írt. A baloldali Trybuna viszont   üdvözölte a német szociáldemokraták által elért jó eredményt,  méltatva Schröder "bölcsességét és karizmáját", mert a kancellár akkor sem tette le a fegyvert, amikor az SPD többi tagja már megadta magát, és fáradhatatlan választási kampányát csodálatra méltó siker koronázta.

Nyugtalanságának adott hangot a hétfői holland sajtó amiatt, hogy a németországi parlamenti választásokon nem alakult ki világos többség, mert ez szerinte "megbénítja" az első számú európai  gazdasági hatalmat. "Mozdulatlanság világosság helyett" - írta a holland centrumerőket képviselő Algemeen Dagblad. A lap szerint ez a helyzet  Hollandiát is károsan érinti. A legnépszerűbb holland napilap, a De Telegraaf szerint a német választások "nagy vesztese az energia", mivel hosszú koalíciós tárgyalásokra lehet számítani. A pénzügyi körök lapja, a Het Financieele Dagblad úgy véli, hogy Németországot hosszan tartó  politikai bizonytalanság fenyegeti, de megjegyzi, hogy a szavazás a kis pártok diadalát jelentette. "Németországot tegnap óta még  nehezebb kormányozni. A német választók véleményt mondtak, de nem választottak. Egyelőre úgy tűnik, senki sem tudja, mit hoz a jövő" -  írta a lap. A haladó keresztény Trouw "Angela Merkelnek adott pofonként"  értékeli a német választásokat, míg a bal-közép irányzatú Volksrant  arra hívta fel a figyelmet, hogy Gerhard Schröder kancellár gyakorlatilag minden választást elveszített 1998 óta.

Gerhard Schröder  kihúzta döntetlenre a vasárnapi választásokon, s a leköszönő kancellár megőrzi befolyását a német politikai életre - írták orosz lapok hétfőn, rámutatva a koalíciós alkudozás nehézségeire. Bár a konzervatív ellenzék csekély különbséggel nyert, élén Angela Merkellel, akiből kancellár lesz, a Schröder-korszak még nem ért véget - állapította meg a Kommerszant, hozzátéve: a leköszönő kancellár gyakorlatilag kihúzta döntetlenre, és megmarad a nagypolitikában. Nincs nyilvánvaló győztes a német választásokon - vélte a szintén liberális Vremja Novosztyej, ecsetelve a koalíciókeresés  nehézségeit. A legésszerűbb megoldásnak a lap a nagykoalíciót minősítette, amelybe a CDU/CSU mellett belépnének a szociáldemokraták és minden más párt, amely kész erre.
Ebben a nagykoalícióban erős szociáldemokrata miniszterek lennének egy gyenge kancellárnő mellett - mondta a Rosszijszkaja Gazetának egy német politológus, hozzátéve: ez a megoldás feltételezi Schröder távozását a színről. Alexender Rahr szerint egyébként Schröder karizmája megmentette a szociáldemokratákat, míg a keletnémet múltú Merkelt sokan nem tekintették magukénak a CDU/CSU-táborban.

Válságként értékelte a hétfői spanyol sajtó a német választások  eredményét. A konzervatív ABC szerint a Gerhard Schröder kancellár és az Angela Merkel vezette ellenzék közti váratlan döntetlen súlyos válságba taszítja Németországot. A lap mindazonáltal a kormányfő  vereségének nevezi a voksolást, míg egy lehetséges nagykoalícióról úgy vélekedik, hogy az a gyakorlatban egy "béna mamut" lenne, amely képtelen nagy döntéseket hozni. Nem fűz az ABC nagyobb reményeket egy olyan kormányhoz sem, amely állandó kisebbségben van a  Bundestagban egy szűkös relatív többséggel. Éppen ezért nem valószínű, hogy tartós lesz a megalakuló kormány - írja. A választások utáni bizonytalanságot emeli ki két gazdasági lap.  Az Expansión szerint éppen ez a bizonytalanság az, amelyre  Németországnak jelenleg a legkevesebb szüksége van, míg a Cinco Dias úgy látja, hogy a jelenlegi helyzet megbénítja a szükséges gazdasági reformok menetrendjét. A liberális El Mundo szerint Merkel "satnya győzelme Schröder kezében hagyja Németországot". A lap annak a véleményének adott  hangot, mely szerint Schröder nagy győzelmet aratott, kihasználva Merkel vezetői alkalmatlanságát. Merkel választása tévedés volt a keresztény-demokraták részéről, mert kampánya botladozott és gyerekes hibákat követett el. Ugyanakkor Schröder töretlen küzdeni  tudásról tett tanúságot - írta az El Mundo. A szocialistákhoz közel álló El País ugyancsak arra mutat rá, hogy "Angela Merkelnek rossz és hiteltelen volt a kampánya". "Németország a baloldal felé fordult és láthatóan a mérsékelt társadalmi-gazdasági reformot támogatja, amely inkább Schröder stílusa, mintsem a jóléti rendszer radikális megváltoztatását, amelyet a jobboldal hatalomra jutása jelentene" - állapította meg az El País.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.