A főparancsnok civilként a Zengőn
Higgye el, itt már biztosan nem épül lokátor - csap a pultra egy őszes, középkorú férfi Pécsvárad kocsmájában, és nagyot kortyol a söréből. Majd elmosolyodik, és azt mondja: - Pedig nagy üzlet lett volna ez, de nem jött össze. Vigyék a radart Szlovákiába, Szlovéniába, ott is vannak nagy hegyek, ide nem kell!
A város Kossuth terén mintegy félezer ember gyűlt össze szombat délelőtt. Percekkel később egy autó állt meg a tömeg előtt. A kocsiból Sólyom László köztársasági elnök és felesége szállt ki. Az egybegyűltek tapssal és ovációval köszöntötték őket. Az államfő már korábban megígérte, részt vesz a Mecsek természeti értékeinek védelmére kelt zöldszervezetek hagyományos Zengő-túráján, ígéretét be is váltotta. Őt és feleségét egy-egy jelvény és vándorbot átadásával azonnal tiszteletbeli Zengő-őrré avatták, és ezzel kezdetét vette a túra a 682 méter magas csúcsra.
- Nagy öröm számunkra, hogy a köztársasági elnök is megtisztelt bennünket, s ő is velünk van. Fontos fejezet ez a Zengő védelmének történetében. Azt bizonyítja, hogy nem harcoltunk hiába, hogy végre a civilek is eredménnyel léphetnek fel egy olyan fontos kérdésben, mint a természet védelme - mondja egy asszony, aki barátaival többször megmászta már a csúcsot, hogy lehetetlenné tegyék a katonai radarállomás építésének előkészítését.
A Zengő ügye 2004 februárjában kapott országos publicitást azzal, hogy védői megakadályozták a csúcson a kivitelezést megelőző fakitermelési munkálatokat. A Greenpeace szervezet tagjaival "megerősített" civilek hasonlóan cselekedtek idén februárban is. Éjjel-nappal őrjáratoztak a hegyen, egyesek fákhoz láncolták magukat, napokig a fákon aludtak. A lakossági felháborodás és a megmozdulások hatására egy szakértői grémium is vizsgálta a lokátor elhelyezésének lehetőségeit, s több lehetséges helyszínt is megjelölt, igaz, nem tette le a voksát egyik mellett sem.
Amire a lelkes környezetvédők szemmel láthatóan vártak, az végül is elmaradt. A zöldek gyűrűjében, fotósok és operatőrök állandó kereszttüzében túrázó Sólyom László mintegy másfél óra alatt felért a Mecsek legmagasabb pontjára, beszédet azonban nem tartott, és nem kívánt nyilatkozni a sajtó képviselőinek sem. Rövid pihenőre megállt a Zengőn egy faháznál, megmelegedett az aktivisták őrtüzénél, beírt a zöldek által vezetett Zengő-emlékkönyvbe, majd testőrei társaságában lesétált a hegyről.
Az államfő megválasztása óta nem nyilatkozott a Zengő ügyéről. Egy augusztus elején adott interjújában úgy fogalmazott: álláspontja szerint csak akkor lehet alkotmányos a lokátor megépítése, ha bebizonyították, hogy nincs semmilyen más lehetőség. Ilyen bizonyítékot mindeddig nem szolgáltattak, s a szakértői jelentés szerint is van alternatív megoldás. Sólyom szeptember elején találkozott Juhász Ferenc honvédelmi miniszterrel, és átvette az ország légtérvédelmével kapcsolatos tervekről, elképzelésekről szóló rövid feljegyzést. Azóta az ehhez tartozó titkos dokumentációkat is megismerhette.
Herbert Tamás, a Civil Szervezetek a Zengőért Mozgalom vezetője a fotósok és operatőrök hada láttán kitárta a karját: - Nem értem, mi ez a felhajtás. Sólyom László részvétele a Zengő-túrán baráti gesztus. Egyébként is, ő már járt a Zengőn. A különbség csak annyi, hogy akkor még nem volt államfő, most pedig már az.