Vattába csomagolt nagyágyúk

A nagy pártok nagyágyúi elkerülik egymást a jövő évi választások egyéni körzeteiben, de főként az SZDSZ-nek köszönhetően így is lesz néhány izgalmas harc a mandátumért. Kuncze Gábort már fizetett hirdetésben támadják a helyi szocialisták.

Vattába csomagolják a nagy pártok a legismertebb politikusaikat a 2006-os választásokon: az MSZP és a Fidesz "nagyágyúi" vagy nem indulnak el egyéni körzetben, vagy olyan helyen mérettetik meg magukat, ahol szinte biztos a győzelmük. Azért néhány párharc így is érdekesnek ígérkezik, különösen, hogy az SZDSZ-nél mindenki számára kötelező az indulás. Budapest V. kerületének képviseletéért a 2002-es győztes SZDSZ-es Pető Iván, a Fidesz kampányfőnöke, a helyi politizálásból is építkező Rogán Antal és a szocialista polgármester Steiner Pál vív majd. Két miniszter száll be a küzdelembe Zuglóban: Baráth Etele MSZP-s, Magyar Bálint SZDSZ-es színekben; a Fidesz itt Rátonyi Gábor polgármestert indítja. Három "megmondóember" harcol a XIII. kerületben, közülük kettő államtitkár: a szocialista Szanyi Tibor és az SZDSZ-es Horn Gábor, akiket a Fidesz részéről Kosztolányi Dénes próbál legyőzni. Nagy csata készül a főváros II. kerületében: itt ismét egymásra talál a fideszes Balsai István és a szocialista Horváth Csaba, s harmadikként a politikában egyre komolyabb ambíciókat dédelgető Kóka János szabad demokrata gazdasági miniszter csatlakozhat hozzájuk. Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor csak listán "száll ringbe". A szocialista egyéni jelöltek listáján a hírek szerint nem lesz megtalálható Horn Gyula exminiszterelnök sem. Hiller István pártelnök viszont Budapesten a XX-XXIII. kerületben versenyez a fideszes Földesi Gyulával, aki országos szinten "ismeretlen". Lendvai Ildikó frakcióvezető a XXII. kerületben küzd meg Németh Zoltánnal, Kiss Péter kancelláriaminiszterrel Mihály Zoltán versenyez. Vidéken is hasonló lesz a felállás: Szili Katalin házelnök Pécsett indul, fideszes riválisa várhatóan Borhídi Attila lesz, de Szegeden Újhelyi István, illetve Botka László szocialista polgármester ellenfelei sem tartoznak a Fidesz élvonalához. Lesznek viszont "kiszállók": Doszpot Péter nem politizál tovább, Csabai Lászlóné nyíregyházi polgármester nem kíván képviselő lenni, városára koncentrál, de Katona Béla sem aspirál egyéni parlamenti mandátumra.

A Fidesz-vezérkar meghatározó politikusai is indulnak egyéni körzetben - az előzetes hírek szerint kivétel Orbánon kívül Kövér László, Németh Zsolt, Deutsch Tamás, valamint az EP-képviselő Schmitt Pál lesz. Pokorni Zoltán a XII. kerületben, Áder János Csornán lesz jelölt. A Fidesz-stratégia szerint "a második vonalhoz" tartozó politikusok, Répássy Róbert, Simicskó István, Révész Máriusz, Selmeczi Gabriella listán kapnak helyet, de a "földharcokban", azaz egyéni körzetben helyi szinten ismert fiatalok kapnak bizonyítási lehetőséget. Frajna Imre kétszer is győzött pilisvörösvári választókörzetében, mégsem kap esélyt 2006-ban, helyette Gulyás Dénes operaénekes indításáról döntött Orbán Viktor, illetve a Fidesz.

Az SZDSZ és az MDF viszont a szavazatmaximálás érdekében az összes meghatározó politikusát "harcba küldi". A szabad demokraták vélhetően Keszthelyen indítják majd Persányi Miklós környezetvédelmi minisztert, Kovács Kálmán informatikai miniszter Nagykanizsán veszi fel a kesztyűt, várhatóan Göndör Istvánnal, aki miatt alapszervezetet oszlatott fel az MSZP vezetősége.

Dávid Ibolya Tamási körzetében, Herényi Károly Balatonlellén, Csapody Miklós a XI. kerületben indul. Sok MDF-es számára meglepő lehet, ha egy-egy körzetben a népszerű ex-MDF-esekkel, például Lezsák Sándorral, Font Sándorral, Szászfalvi Lászlóval, Horváth Balázzsal találja magát szembe - de ők már Fidesz-színekben versenyeznek.

Koalíciós

helyi alkuk

Helyi szinten több körzetben is van esély arra, hogy a kormánypártok nem indítanak jelölteket egymással szemben. Kecskeméten egy olyan megegyezés körvonalazódik, hogy a Fideszből kilépett polgármester, Szécsi Gábor, illetve Balogh József, az MSZP megyei elnöke nem kap vetélytársat a koalícióból. Előbbi az SZDSZ, utóbbi a szocialista frakcióba ül be, ha nyer. Hasonló páros megállapodásra készülnek Szombathelyen is, ahol Hankó-Faragó Miklós SZDSZ-es államtitkár már 2002-ben is ilyen megoldás révén jutott be a parlamentbe. A helyi megállapodásokat ugyanakkor az MSZP vezetősége lebegteti, vélhetően az államfőválasztásra emlékezve. De az előkampány jegyében előfordulhatott az is, hogy a Szigetszentmiklóson 1990 óta minden alkalommal győztes Kuncze Gábor SZDSZ-elnököt most fizetett hirdetésben támadják a helyi szocialisták. Kuncze legutóbb úgy nyert, hogy az MSZP-s Varjú László visszalépett.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.