Ausztrál lap szerint Polgár Lajos a "Hűség Házának" parancsnoka volt

Egy ausztrál lap szerint a Melbourne-ben élő, nyilas múltú Polgár Lajosa korábban ismertnél nagyobb szerepet játszott a nácikat támogatóNyilaskeresztes Párton belül, és lehetséges, hogy ő szervezte meg apárt több magas rangú vezetőjének a menekülését is.

A The Australian című ausztrál lap hét végi kiadásában megjelent írásában - amelyet a NEWS. com.au internetes hírportál ismertetett szombaton - a Budapesti Fővárosi Levéltárban talált hatvanéves rendőrségi iratokra hivatkozva azt közli, hogy a háborús bűnökért 1946-ban kivégzett Gera József, a Nyilaskeresztes Párt magas rangú vezetője személyesen bízta meg Polgárt a párt székháza, az (Andrássy úton álló) "Hűség Háza" irányításával.

A 89 éves Polgár, aki beismerte, hogy megváltoztatta a nevét és hazudott a múltját illetően, amikor Ausztráliába emigrált a háború után, korábban azt mondta, hogy Gera munkatársa (titkára) volt.

A levéltárban talált rendőrségi iratok szerint 1944. október 15. után, amikor a Nyilaskeresztes Párt magához ragadta a hatalmat Magyarországon, Gera visszatért a pártszékházba és haladéktalanul megkezdte a párt "legfontosabb részlegei" vezetőinek kinevezését - írta az ausztrál lap.

Gera vallomása szerint "Polgár Lajost, a párt volt debreceni körzetvezetőjét" a tagnyilvántartási részlegnek vezetőjének választották és egyben kinevezték a Hűség Házának parancsnokává is" - írja a lap.

Az ausztrál lap szerint a rendőrség által őrizetbe vett Truczka András, a Hűség Háza nyilas őrségének parancsnoka, bevallotta, hogy a pártszékházban rendszeresen kínoztak meg zsidókat. A rendőrségi közlemény szerint Polgár arra adott parancsot, hogy a zsidókat ne az épület pincéjében tartsák fogva, hanem inkább a budapesti gettóba küldjék őket.

"E parancsok ellenére a zsidókat és másokat továbbra is a Hűség Háza pincéjében tartottak fogva" - közölte a lap által idézett vallomásban Truczka.

A rendőrségi okmány első oldala hiányzik és nincs rajta keltezés, az utolsó oldalon Gera József és Kalmár László rendőrtiszt aláírása áll.

Polgár Lajos tagadta, hogy háborús bűnöket követett volna el, miután Michael Danby munkáspárti képviselő felszólította a szövetségi rendőrséget, hogy vizsgálják ki Polgárnak a háború idején elkövetett tetteit.

Polgár a The Australian című lapnak azt nyilatkozta, hogy a Szálasi-kormány menekültügyi biztosa volt. A Gera vallomásáról készített okmányok szerint felmerül annak a lehetősége, hogy a háború vége után Polgár segített magas rangú nyilas párttagoknak elmenekülni Magyarországról.

Gera vallomásában azt mondta, Polgárt küldte, hogy "segítsen szállást keresni a párttagoknak" a Nyilaskeresztes Párt feloszlatása után. Gera vallomása szerint Kapuváron utasította Polgár Lajost, hogy utazzon Bayreuthba, hogy ott gondoskodjon a párttagok elszállásolásáról és a párt intézményeinek odaköltöztetéséről- írta a lap.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.