Csúszik a fűtőelemek kiemelése
Kovács József, a paksi atomerőmű vezérigazgatója lapunknak idén májusban adott nyilatkozatában elképzelhetőnek tartotta, hogy már az év végén megkezdődhet a sérült részek átemelése a biztonságos tokokba, majd a tokok pihentető medencébe helyezése. Tegnap kiderült, indokolatlan volt az optimizmusa. Önmagát korrigálva egy pécsi szakmai konferencia során már azt közölte, hogy várhatóan 2006 második felében kezdődhetnek meg a 2003 áprilisában történt üzemzavar helyreállítási munkái. Az MTI munkatársának a vezérigazgató azt mondta: a kettes blokk pihentető medencéjében tárolt 30 darab, összesen 3,6 tonna súlyú sérült fűtőelem kiemelése és biztonságos elhelyezése két hónapot vesz igénybe. A munkálatok költségét üzleti titoknak minősítette. Mint arról lapunkban beszámoltunk, 2003-ban a munkát elnyerő TVEL orosz cég 4,55 millió dolláros szerződést kötött az atomerőművel. A vezérigazgató hangsúlyozta, csak akkor látnak hozzá a helyreállításhoz, ha a szakemberek maximálisan felkészültek, és a munkák minden feltétele biztonságosan teljesíthető.
Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) már elvi engedélyt adott a sérült üzemanyagok eltávolítására, de szükség van még egy végrehajtási és egy végső engedélyre is. Jelenleg a kazetták eltávolításához szükséges speciális tokok gyártás-előkészítéséhez kapcsolódó műszaki dokumentációk összeállítását végzik, valamint folyamatban van más, a kivitelezéshez nélkülözhetetlen berendezések készítése is.
A csúszás részben a tokokkal magyarázható. Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) főigazgatója lapunknak elmondta, az eredetileg tervezett orosz tárolótokok elvi konstrukcióját az amerikai szakértők nem találták megfelelőnek, a koncepciót módosítani kellett.
A Fővárosi Bíróság közelmúltban hozott döntést arról, hogy az OAH-nak a Paksi Atomerőmű Rt.-vel közösen 30 napon belül össze kell állítania azon szakvélemények listáját, amelyek a kettes blokknál tervezett helyreállítás veszélytelenségére vonatkoznak. Kovács József erre azt mondta: tudomásul veszik a döntést, teljesítik, de nem tartják szerencsésnek. Nem azért, mert a dokumentumok titkokat tartalmaznak, hanem mert cégek, intézetek olyan szellemi termékeit foglalják magukban, amelyeket az ő érdekeik okán nem célszerű publikálni.
A céget az Energia Klub nevű zöldszervezet citálta a bíróság elé. Perger András munkatárs szerint ők nem üzleti titkokra kíváncsiak, hanem arra, hogy a kiemelés során milyen feltételeknek kell teljesülniük. Azt szeretnék tudni, hogy milyen alapon állítja az erőmű, hogy a sérült fűtőelemek kiemelése és becsomagolása biztonságos. Ez nem lehet titkos, mert közérdekű környezeti információkról van szó.
A vezérigazgató határozottan visszautasította a paksi atomerőmű feldarabolásáról szóló vádakat, illetve cáfolta azokat a híreket is, miszerint a kormány elvi engedélyt adott volna az atomerőmű élettartam-hoszszabbítására. A kormány mindössze azt hagyta jóvá, hogy az élettartam-hosszabbításról és a bátaapáti kis- és közepes radioaktivitású tároló megépítéséről szóló javaslat a parlament elé kerüljön.
Jövő év második feléig tehát biztosan működik a kettes blokk. 2006 elején a szokásos főjavítás és fűtőelemcsere idejére leáll a blokk, majd újraindul. Szükség van a kettesre, hiszen ez biztosítja az ország elektromos energiájának tizedét. A kiemelés ideje alatt azonban nem működhet a blokk, mert biztonsági okokból az OAH csak így engedélyezte a kiemelést.