Markó is tartózkodó álláspontot vár a választásokon
A román kormány miniszterelnök-helyettese a Határon Túli Magyar Képviselők Fórumának pénteki budapesti csúcstalálkozója során nyilatkozott újságíróknak erről a kérdésről. Jónak nevezte az autonómiatörekvésekről, valamint a kettős állampolgárság formáiról kapott háttéranyagokat, de az utóbbi elfogadhatóságáról nem tudott nyilatkozni, mivel az nem konkrétum, hanem tanulmány. Szerinte az a fontos, hogy a határon túli magyaroknak legyen valamilyen különleges státusuk Magyarországon, illetve - ami még fontosabb - szülőföldjükön is.
Markó Béla reményének adott hangot, hogy az erdélyi magyarság kulturális autonómiatörekvése hamarosan előbbre léphet a román parlamentben. Hozzátette, hogy a magyar kormány is tudja segíteni az autonómiatörekvéseket Európában, illetve a kétoldalú kapcsolatok keretében, köztük a készülő közös magyar-román kormányülésen. Emellett szerinte a magyar kormány a legjobban a határon túli magyar intézményrendszer támogatásával tudna segítséget nyújtani, de ezen a területen hiányosságokat lát. Azt mondta, "elfáradtak a közalapítványok", illetve a Szülőföld Alapprogramban nagyon szép elgondolások vannak, de azok egyelőre csak célok, a gyakorlatban nem valósulnak meg. Markó Béla szerint a jelenleg tapasztalható "magyar-magyar konfrontáció" helyett magyar-magyar együttműködésre van szükség, amihez kell a jelenlegi konferencia, illetve a MÁÉRT is.
Bugár: a határon túli magyarság ne legyen kampánytéma
Bugár Béla, a Szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke egyebek mellett azzal a szándékkal érkezett a Határon Túli Magyar Képviselők Fóruma pénteki budapesti csúcstalálkozójára, hogy a közelgő magyarországi választási kampány hevében ne a határon túli magyarság kérdésével "üssék egymás fejét a pártok". A politikus újságíróknak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy ez ártana a határon túli magyaroknak, illetve a nemzetpolitikának.
A szlovák kormány miniszterelnök-helyettese nagyon jónak nevezte a csúcstalálkozón a kettős állampolgárságról, illetve a határon túli magyar autonómiatörekvésekről kapott háttéranyagokat, és azt szeretné, ha a frakcióvezetők leülnének, és valamilyen megállapodásra jutának ebben a tekintetben. Hiányolta viszont a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) összehívását, amelyet szerinte nem helyettesít ez a kétségtelenül fontos konferencia. Úgy mondta, hogy a MÁÉRT összehívását Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellenzi.
(MTI)